"Szívverést" észleltek a kutatók a messzi világűrben
Egy úgynevezett gyors rádiókitörésről van szó, vagyis a jelenlegi űrkutatás egyik legnagyobb rejtélyéről.
Egy messzi-messzi galaxisban
Szívdobogásra emlékeztető, ritmikusan ismétlődő, rejtélyes rádiójelet fedeztek fel a világűr egy távoli pontján a szakemberek - számolt be róla a Live Science nevű tudományos portál. A jel forrása tényleg nem a szomszédunkban van: tőlünk több milliárd fényévnyire, egy messzi galaxisban található. Az FRB 20191221A az úgynevezett gyors rádiókitörések (FRB), közé tartozik. Az ilyen típusú jelekről a modern csillagászat még mindig nagyon keveset tud, ezért módfelett titokzatosak.
Meglehetősen rövid, mégis nagy energiájú kitörésekről van szó, melyek rendszerint távoli galaxisokból származnak, a keletkezésüket azonban homály fedi. Vannak kutatók, akik úgy vélik, a gyors rádiókitörések a földönkívüli civilizációk létezésének bizonyítékai, mások viszont óvatosabbak, és inkább természetes folyamatokra gyanakszanak. A széles körben elfogadott elmélet szerint az FRB-ket maradványcsillagok, pulzárok és magnetárok hozzák létre.
Többségük mindössze pár milliszekundumos, a mostani jel viszont 3 másodperces, így aztán a leghosszabbnak tekinthető. A kitörés ráadásul ismétlődik - áll a felfedezést részletező tanulmányban.