Robbant a bomba az első síversenyen Söldenben
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2023/cikkek/obertauern_havas_taj.jpg?itok=lyGMVAEC)
Szenzációval indult hétvégén a világkupa síszezon Söldenben! Az aktualitásokról, kezdőknek szánt ötletekről idén is rendszeresen beszámolunk olvasóinknak. Szeptemberben nagy hó esett, így a síelést kedvelő magyarok szembesültek azzal: ideje tervezgetni, s megnézni, mire is elég a télre félretett pénz idén?
Síkedvelő olvasóinknak felderülhetett az arca, mert a hét végén már láthatták az idei első síversenyt a televízióban, s értesülhettek arról is, hogy az osztrák Marcel Hirscher, a tízes évek nagy ásza 5 év kihagyás után, közel a 35-höz visszatért. Igaz, most holland színekben állt rajthoz, de így is elvitte a showt. Elmondása szerint azért választotta a tulipánok földjét, mert édesanyja ott született és nem akarta elvenni az osztrák szövetségben a rajthely-kontingenst a fiatal osztrákok elől.
November közepére várják a szezont
Olvasóink már sokat tudhatnak a Budapesttől autóval alig hat óra alatt, a Semmering autópályán kényelmesen elérhető osztrák hegyi falu, Obertauern életéről is, ami télen lakmuszpapírként működik. Ha valahol, akkor itt mindig van hó – s ez a legfontosabb manapság. Igaz, mesterséges hóval (amennyiben kellő hideg van) pótolható a fehér lepel a pályákon, de igazán téli hangulata a településnek csak akkor lehet, ha természetes hó hullik.
Idén hamar bekacsintott a tél – ami nálunk jelentős árvizet is okozott szeptember közepén. Az Alpokban 2000 méteren másfél méter hó hullott, igaz egy hónap alatt el is olvadt, hiszen októberben már tartósan 15 fok fölé kúszott a hőmérséklet. Az előrejelzések szerint november közepére megérkezik a hideg és a hó, ezért Obertauernben azzal számolnak, november 22-én indítják a lifteket, s november 29-én tartják a hivatalos nyitóbulit. Ilyenkor a főtéren tízezer síelő köszönti az új szezont, ezúttal a Scooter lesz a vendég.
E sorok írója 15 évvel ezelőtt is ott volt a nyitányon, akkor a Söhne Mannheims elnevezésű német csapat lépett fel. Nehezen feledhető, hogy november végén -20 fokos, dermesztő hidegben kellett beizzítani a keverőket és a hangfalakat, a hangszereknek is működni kellett, nem beszélve az énekesek hangszalagjairól. De emlékezetesen jó buli kerekedett, fogyott a forralt bor rendesen.
Mennyire kell zsebbe nyúlni?
Ilyenkor jöhetnek a ratrakok, hogy rendbe tegyék a pályákat, s minden síelő úgy érezze, az élmény megéri a kifizetett pénzt. Mert egyáltalán nem olcsó mulatság manapság a lesiklás: az idei szezonban 70-90 euró között mozognak a jó helyen fekvő terepeken a felnőttek számára kínált napi síbérletek az Alpokban. Bérletvásárlás esetén fajlagosan olcsóbb a napi ár, de nem sokkal.
A drágaság részben azzal magyarázható, hogy a pályaegyengető gépek rendkívül drágák és az üzembentartásuk is sok pénzt emészt fel. A 14 tonnás, 200 lóerős monstrum egy műszak alatt 180 liter gázolajat és 5 liter ad bluet fogyaszt, csúcssebessége 15 kilométer, ára pedig jóval 100 millió forint feletti. Obertauernben 20 ratrak van éjszaka szolgálatban, a többi a garázsokban tartalék üzemmódban vár arra, hogy bevessék, ha arra szükség van.
Az infláció megtette hatását Ausztriában, ott is növekedtek a beszerzési költségek, s ez meglátszik idén a hütték és a hotelek árain is. Első látogatásaink, beszélgetéseink során azt tapasztaltuk, hogy a kiváló adottságokkal rendelkező településeken üzemelő (ez alatt elsősorban a hóbiztonságot és a liftek nagy számát kell érteni) hotelek 5-7 százalékkal emelték az árakat, 4 csillagos házakban egy főre számítva éjszakánként főszezonban közel 200 euroval kell számolni, s ebben nincs benne a síbérlet.
A minőségileg kevesebbet nyújtó hotelek és apartmanok természetesen ennél jóval olcsóbban kaphatók, de ne legyenek illúzióink, az árak emelkednek. Ugyanez vonatkozik az éttermek kínálatára is. Legújabb gasztrofelmérések szerint tíz év alatt megduplázódtak a hütték árai Ausztriában, idén a jobb helyeken a frankfurti virsli már nem lesz 10 euro alatt kapható. A hütték egyharmadában pedig már a csapvízért is el fognak kérni egy eurot.
Fotók: Oltványi Tamás