Ezt muszáj meghallgatnod: kísérteties hangokat rögzített a NASA a Marson
A tíz másodperces hanganyag az egész világot ámulatba ejtette.
Ilyen a porördögök hangja
Az egészen kísérteties hanganyagon tíz másodpercig hallható, ahogy a becslések alapján 40 kilométer per órás széllökések süvítenek a Perseverance körül, miközben porszemcsék csapódnak az eszközhöz.
A kutatók szerint a porördög hangja meglepően hasonlít földi rokonáéhoz, de egy kicsit halkabb, hiszen a vörös bolygó ritka légköre tompítja a hangokat, és a szelek sem tudnak annyira felerősödni itt.
A porördögök a tölcsérek közé tartozó, rövid életű meteorológiai jelenségek. Főleg száraz területeken alakulnak ki a talaj és a levegő hőmérséklete közötti nagy eltérés révén.
Naomi Murdoch, a Toulouse-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a Perseverance 2021. szeptember 27-én vette fel a zajt. A porördögről képek is készültek a navigációs kamerának köszönhetően, miközben az időjárás-monitorozó készülék adatokat rögzített róla. A jelenség 118 méter magas és 25 méter széles volt, sebessége az 5 méter per másodpercet érte el.
Egy a kétszázhoz volt az esélye, hogy elkészül
Murdoch szerint a porördögök gyakoriak a Marson, de mivel a Perseverance mikrofonja néhány naponta alig három percig van bekapcsolva, a szerencse is közrejátszott abban, hogy sikerült felvenni a zaját. A kutató hozzátette, egy a kétszázhoz volt annak az esélye, hogy elkészül a felvétel. A Perseverance első évében összesen 84 percen át rögzített hangot a Marson, a felvételeken egyetlen porördög hallható.
A szakértők azt remélik, hogy a rögzített adatok segítségével képesek lesznek jobban megismerni a vörös bolygó időjárását és éghajlatát. A felvétel annak megértésében is segíthet, hogy a Mars egyes területein a forgószelek szinte felporszívózzák a marsjáró felületét, míg máshol csak a levegőt mozgatják meg, a port nem.
(24.hu/MTI)
Az idegen égitestet még 2015 decemberében fedezték fel a tudósok, és nagyjából akkora, mint a Szabadság-szobor.