Erdőt telepítenek Budapest egyik legforgalmasabb csomópontjában
Minierdőt hoznak létre a Boráros téren, nagy reményeket fűznek hozzá: árnyékot, tisztább levegőt, több madarat remélnek tőle. A japán mintára ültetett erdőt még kettő követi majd a kerületben.
Erdő a város közepén
A remények szerint a Boráros téri minierdő apró mérete ellenére rendkívüli biológiai sokszínűséggel büszkélkedhet. Félreértés ne essék, itt most nem a parkszerű esztétikum, hanem az erdőszerű természetesség a lényeg. Ennek érdekében több mint kétszáz őshonos cserjét és facsemetét ültettek a Petőfi híd pesti hídfőjének északi oldalán, a híd Közraktár utca felőli felhajtója által körbezárt, egy közepes lakás méretű zöldterületre hétfő délután. A 65 négyzetméteres, tölgyből, juharból, gyertyánból, virágos kőrisből, vadalmából, vadkörtéből, fagyalból, kecskerágóból álló leendő minierdő az első ilyen a főváros pesti oldalán, ami a terület zöldebbé tételéhez, levegőjének tisztításához, a helyi mikroklíma javításához is hozzájárul – olvasható a hvg.hu cikkében.
A meglehetősen sűrűn ültetett cserjék és fák egymással versengve gyorsabban nőnek, mintha egyesével ültették volna el őket, és 1-2 év alatt önfenntartó, többszintű növény- és állattársulássá tudnak fejlődni, amiket onnantól magukra lehet hagyni. A kis erdő önálló ökoszisztémát képez majd, képes lesz megkötni a port, párásabbá tenni a környéket, árnyékolni, oxigént termelni.
A projekt a Ferencvárosi Önkormányzat, a 10 millió Fa Alapítvány és a Zwack Unicum Nyrt. összefogásában valósul meg. Zakar András, a Főkert Kertészeti Főigazgatóság főigazgatója elmondta: ilyen minierdő létesült már a Tabánban, ahol tavaly április és október között magasságuk 2-3-szorosára nőttek meg a csemeték, illetve a budafoki Andor utcában is. Bár Budapesten nem ez az első minierdő, de ilyen forgalmas csomópontban, mint a Boráros téri, mégis úttörő lesz. Ezt két további is követi majd még a kerületben – árulta el a bemutatón a helyi polgármester, Baranyi Krisztina, de a pontos helyszíneket még nem közölték.