Ezért kék a tenger
Biztosan sokan eltűnődtünk már párszor azon, hogy miért kék a tenger, miközben a víz színtelen. A kérdés jogos, a válasz pedig egyszerűbb, mint gondolnánk.
Szavazz!
Szóval, milyen színű a tenger?
James Joyce takonyzöldként írta le, Lord Byron azt mondta, öreg sötétkék, Homérosz pedig csak "borszínűként" emlegette az Odüsszeiában. Így jellemezték az irodalom nagyjai a tengert, de valójában mi is különböző árnyalatokkal tudjuk lefesteni, a brilliáns türkiztől a szürkén át, egészen a fehéres zöldig. De mégis mivel magyarázható a jelenség?
A szivárvány színei
A tiszta víz természetesen világos, azonban ha elég mély ahhoz, hogy a fény ne tükröződjön a tengerfenéken, úgy tűnik, sötétkék. Ennek oka főként az egyszerű fizika. Az emberi szem a különböző hullámhosszú fénysugarakat különböző színűnek látja. A rövidebb hullámhosszt ibolya színűnek, a leghosszabbat például pirosnak érzékeli. A víz azonban elnyeli a fényt, a felszínhez legközelebb először a vörös és narancs árnyalatokat, majd a sárgát, mélyebben pedig már a zöld is eltűnik. A megmaradt kék és lila tónus az oka, hogy a tenger sötétkék.
De mi a magyarázat a zöld színre? A következő oldalon ezt is eláruljuk.