A tudósok megnézték, mit rejt az óceánok mélye: mellbevágó felismerésre jutottak
Több mint 170 vízmintát gyűjöttek az óceánokból. Hosszadalmas útjuk végén meglepő következtetésre jutottak.
Alámerültek az óceánok szívébe
Az Around the plastic world in 455 days című dokumentumfilm készítői 46 ezer kilométeres, 177 napos útjukon, Ausztrália nyugati partjairól indulva, Dél-Amerikát megkerülve, majd Ausztrália keleti partjaira visszatérve 177 vízmintát gyűjtöttek.
Kliti Grice, a kutatás vezetője, a perthi Curtin Egyetem geokémikusa azt mondta, a kiterjedt mintavétel különleges óceáni területek mikroműanyag-szennyezésének pontos mérését tette lehetővé. „A világ óceánjainak olyan helyeit akartuk elérni, ahol korábban nem vettek mintát mikroműanyag után kutatva, hogy így globális képet kaphassunk a műanyagszennyezés eloszlásáról” - mondta a szakember.
A mintákban járművek gumiabroncsából, pelletből, textilekből, építőanyagokból, kozmetikumokból és csomagolóanyagokból származó szemcséket találtak az óceán szinte minden területén. A mikroműanyagok az eldobott műanyagszemétből keletkeznek lebomlással.
Az ausztrál nemzeti tudományos ügynökség (CSIRO) óceánokkal és a légkörrel foglalkozó osztályának egy kutatása úgy becsülte, 22,8 millió tonna mikroműanyag szennyezi a világ óceánjait, ennek többsége az óceánok fenekén hever.
A mikroműanyagok a vízi életet többféleképpen veszélyeztetik: mérgezi a halakat, amelyek lenyelik a mikroszemcséket, és koncentrált mennyiségben kerülnek az élelembe.
(MTI)
Fotó: 123rf
Nagy-Britanniában 1916-ban tértek át a nyári időszámításra, a szigetországban azonban senki sem sejtette, hogy egy esztendővel később katasztrófához vezet az óraátállítás.