Komáromtól a Kotori-öbölig újra életre kelnek a Monarchia erődjei

Közeleg a nyár, s a szünidő kitűnő alkalmat jelent a különleges helyszínek meglátogatására. Világjáró rovatunkban szokás szerint bemutatunk néhány, a magyar történelmi múltban kiemelkedő szerepet játszott várat és erődítményt: a lista Komáromtól Montenegróig terjed.
Komáromi erődrendszer
Utunk most a magyar történelem során vívott sikeres csaták helyszínei felé kanyarog. Komáromról sokan tudják milyen komoly erődrendszer létezett itt, a Duna és a Vág folyók találkozása adta stratégiailag fontos helyen. Már a Római Birodalom idején a Pannonia provinciához tartozó Brigetio városában erőd állt, az ásatások (amelyeket nyáron meg lehet tekinteni, sőt a fiatalok akár „régészek” is lehetnek) rendkívül érdekes leleteket hoztak felszínre.
Komárom a történelmi múlt miatt is egyre népszerűbb a turisták körében, már csak a három felújított erőd miatt is. Az 1848-49-es szabadságharc során három dicsőséges csatát vívott itt a hős magyar sereg, Komárom bevehetetlennek bizonyult. Az osztrákok később felismerték a stratégiai jelentőséget, s a Habsburg Birodalom legnagyobb erődrendszerét építették ki, amely 200 000 katona fogadására volt alkalmas. A Monarchia felvirágzása idején azonban a haditechnika átalakulása miatt az erődök jelentősége csökkent.
Új életre kelt helyszínek
A megújult Monostori erődben hadijátékokat, szabadtéri előadásokat, télen sátras színházi produkciókat tartanak. A Csillagerőd a Liget projekt részeként Európa egyik legkülönlegesebb múzeuma lett, ahol a Szépművészeti Múzeum eddig hányatott sorsú gipszgyűjteményének darabjai méltó helyre kerültek. A 7000 négyzetméteres, ultramodern eszközökkel és remek építészeti megoldásokkal a múltat a jelennel összekapcsoló térben a látogatók megcsodálhatják többek között Andrea del Verrocchio Bartolomeo Colleonit és Donatello Gattamelatát ábrázoló, több méter magas lovas szobrainak minden részletében méretarányos másolatát, csakúgy mint a milói Vénusz, a Laokoón szoborcsoport vagy Michelangelo több szobrának hasonmását.
A Csillagerődbe költöztek a legismertebb európai szobrok másolatai
A legújabb felújítás az Igmándi erődé, amit néhány nappal ezelőtt Szijjártó Péter külügyminiszter avatott fel Molnár Attila polgármesterrel. Multifunkcionális tér alakult ki, s komoly esély van arra, hogy a komáromi erődrendszert felveszik az UNESCO világörökségi listájára.
Mamula erőd, Herceg Novi
Külföldi utazásaink során is találkoztunk a magyar történelemhez tartozó erődökkel. Dubrovniktól alig 60 kilométerre, a Kotori-öböl stratégiailag legfontosabb részén Lazarus von Mamula táborszernagy tervei alapján építették az osztrákok a hatalmas erődöt, amely a Monarchia időszakában megvédte az öbölben állomásozó magyar flottát attól, hogy az Antant hajói támadást intézzenek ellenük.
A Mamula a múlt században nem véletlenül uralta a Kotori-öböl bejáratát
A festői fekvésű, robosztus épület a múlt század közepén az európai történelem sötét óráit is kénytelen volt megélni, amikor az olasz fasiszták internáló táborként használták. Aztán jött a változás, s ma már a világ egyik legkülönlegesebb luxushotele működik a csodálatos felújítás után.
A luxushotellé alakításkor a belső udvarra uszodákat építettek
Egyiptomi-sájci befektetők pénzéből az elképzelhető legnagyobb nyugalmat (amit csak az itt élő sirályok zavarnak meg) és kényelmet biztosítják. Sokat mond, hogy a 32 szobában levő maximum 70 vendéggel 203 alkalmazott foglalkozik. Mint Hennig Schaub igazgató portálunknak elmondta, a történelem iránt általában élénken érdeklődő vendégek 3-4 napot töltenek a hotelben.
Fotók: Oltványi Tamás
Oldalak
