Kígyók és siklók Magyarországon - ezekkel a fajokkal találkozhatsz, ha túrázni indulsz
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/erdo_tura_123rf_lead.jpg?itok=ol21bkHO)
Gondolnád, hogy hazánk egyes részein is farkasszemet nézhetsz egy-két kígyóval? Igen, országunk némely területein is élnek példányok, melyekről nem árt megtudnod pár dolgot, ha véletlenül szembe találkoznál velük túrázás közben.
Keresztes vipera
Átlagosan 60-90 cm hosszúak, mérgük az emberekre csak extrém allergiás rohamokat (anafilaxia) előidéző esetben lehet halálos kimenetelű. Somogy és Zala megyében, a Tokaj-hegyen és környékén élnek, egy-egy ilyen állományban körülbelül 200-300 kígyó él.
Erdei sikló
Akár két méter hosszúra is megnőhet, tojásokat, rágcsálókat és madarakat fogyaszt. A Dunántúl domb-, és hegyvidékein, és az Északi-középhegységben fordulnak elő. Szürke változata is létezik, ezek a példányok a Bükkből és a Zemplénből kerültek elő.
Rákosréti vipera
A gyepes élőhelyeket kedveli, egy nagyobb állomány a Duna-Tisza közi területen él. Madárfiókákkal, ízeltlábúakkal és rovarokkal táplálkozik. A gyenge mérge és kis méregfoga miatt marása egy méh csípésének felel meg, olyan gyenge, hogy ellenmérget nem is készítettek hozzá.