110 éves felvétel: videóra vették, ahogy a halálba ugrik a feltaláló, aki a mai ejtőernyők ősét tesztelte
A XX. század elején, az első repülőgépek korában a légi közlekedés még rendkívül nehézkes és bonyolult volt - az első társaságok ekkor kezdtek kísérletezni olyan szerkezetek kifejlesztésével, melyek a gép meghibásodása esetén a biztonságos földet érést segítették volna elő. Az 1910-es évek elején egy szabómester fejébe vette, hogy megteremti a mai ejtőernyők ősét. Próbálkozása az életébe került.
Amikor a repülés sokaknak még csak álom volt
A XX. század hajnalán a repülés, a légi közlekedés még gyerekcipőben járt, s sokak számára puszta álom volt, hogy a fellegek közé emelkedhessenek. Az első légitársaságok ekkor játszadoztak el először a gondolattal, hogy érdemes volna kifejleszteni olyan szerkezeteket, melyek a repülőgép meghibásodása esetén is garantálják a viszonylag könnyű és biztonságos földet érést. Ebben az időszakban születtek az első, a mai ejtőernyők ősének tekinthető találmányok is.
1911-ben egy bizonyos Lalance ezredes 10 ezer frankos jutalmat ajánlott fel annak a vállalkozó kedvű csodabogárnak, aki képes megalkotni egy biztonságos, de 25 kilogrammnál nem nehezebb ejtőernyőt - írja a Múlt-kor. Franz Reichelt, egy osztrák származású, de Franciaországban élő szabómester is a jelentkezők között volt, s a pályázati feltételeknek megfelelően formálta át saját, nem sokkal korábban kifejlesztett, igencsak egyedi találmányát. Az eszköz egyáltalán nem emlékeztetett a ma ismert ejtőernyőkre, sokkal inkább egy hatalmas, botok, zsinórok és gumi segítségével egybefogott "kabátra" hajazott. Hősünk 1911-ben több ízben is tesztelte a fura találmányt, de már ekkor sejthette volna, hogy valami nagyon nem stimmel a szerkezettel.