Fata Morgana - egy jelenség az óceánon, amelytől sok hajós retteg
Az úgynevezett "fata morgana" délibáb, amely az óceánon fordul elő, és sok hajóst tart rettegésben, mert rejtélyes. De mi a valóság, és mi a tényleges lényege a jelenségnek?
Fata morgana - délibáb az óceánon
Sokak számára a "délibáb" szó képeket jelent, melyeket egy forróságban sétáló sivatagi vándor képzel, aki kiszáradt, vizet könyörögve motyog, miközben egy oázis pálmafái felé tévelyeg - aztán amikor már nagyon közel van, a képek eltűnnek. A kifejezést ugyanakkor nem csak szárazföldi jelenségre szokták használni. Lehet valamilyen távoli objektum is, amely az óceáni horizont fényében lebeg. Idegen szóval úgy nevezik, "fata morgana", és az Arthur-legenda áruló varázslójáról, Morgan le Fay-ről kapta a becézést.
A délibáb tényleg olyan, mint a természet optikai szabotázsváltozata. Legalábbis ezt mondhatták az úgynevezett "szellemhajó" nézői. Számos történetbe belefűzték már a jelenséget, melynek köze van az óceánhoz - még a Titanic-ról is kitalálták, hogy a fedélzetén tartózkodók látóhatárát is egy fata morgana homályosította el, mielőtt a jéghegynek csapódtak - ahogy áll a Smithsonian Magazine-ban. Mint kiderült, a fata morgana csupán fények trükkje, amelyek meghatározott, kiszámítható környezeti feltételek mellett fordulnak elő. Vegyünk egy kis földi görbületet, adjunk hozzá egy bizonyos hőkülönbséget, majd rajzoljuk meg vonalzóval, iránytűvel: meg is kaptuk a gyógyírt a tengerészek paranoiájára.
Különös felvétel
2015-ben a kínai Jiangxi és Foshan videofelvételei jelentek meg egy felhőben úszó városról. Az Indian Expressen felvázolt furcsa magyarázatok - idegenek, összeesküvések, NASA-kísérletek, álhírek és hasonlók - láttak napvilágot a történésekkel kapcsolatban. Szabad szemmel valóban úgy néz ki, mint a felhős égre szegeződő bérházak körvonalai, de mint mindenre, erre is akad ésszerű magyarázat.