Hetven év után kértek csak bocsánatot a brutális emberkísérlet áldozataitól
Dánia miniszterelnöke a minap személyesen kért bocsánatot az 1951-ben végrehajtott szörnyű emberkísérlet áldozataitól. Az eredetileg huszonkét grönlandi résztvevőből mostanra csak hatan vannak életben.
Elszakították őket a gyökereiktől
Brutális emberkísérlet alanyai volt 1951-ben az a 22, négy és kilenc év közötti grönlandi gyerek, akiket elszakítottak bennszülött családjuktól, és Dániába szállították őket azzal a céllal, hogy dán szellemben neveljék őket, és dánul beszélő elitet neveljenek ki az ekkor még gyarmati Grönlandra (amely 1953-tól már Dánia autonóm tartománya). A hatóságok azt gondolták, hogy ezáltal olyan, „új típusú” grönlandi embereket nevelhetnek fel, akik elősegíthetik a terület modernizálását és példaképként állhatnak a bennszülöttek elé. A családjuktól elszakított gyerekek eleinte egy közös otthonba, majd dán nevelőszülőkhöz kerültek – idézi fel az esetet a hvg.hu. A BBC megemlíti, hogy a kísérlet során az áldozatok még a dán királynővel is találkoztak.
Másfél évvel később a huszonkettőből tizenhat gyerek tért vissza Grönlandra, hatukat dánok fogadták örökbe. A hazatérő gyerekek a családjukhoz való visszatérés helyett ráadásul árvaházba kerültek, és dán nyelvű iskolában kezdtek tanulni. Az egyik áldozat, Kristine Heinesen elmondása szerint tilos volt nekik még a grönlandi nyelv használata is, de nem játszhattak a helyi gyerekekkel sem, így teljesen elszigetelődtek.
A kísérlet, illetve az identitásuk elvesztése hosszú távú hatásokkal is járt az áldozatok számára. Egy 2020-as jelentés alapján mintegy felük küzdött mentális problémákkal és alkoholizmussal, volt, aki hajléktalanná vált, egyikük pedig öngyilkos lett.
Tavaly novemberben a kísérlet hat ma még élő, már 70 év feletti áldozata beperelte Dániát, a miniszterelnök akkor már nyilvánosan bocsánatot kért. Az egykori brutális kísérlet áldozatainak a bíróság 250 ezer dán koronát, azaz megközelítőleg 12,7 millió forint kárpótlást ítélt meg. A dán miniszterelnök, Mette Frederiksen a szerdai személyes bocsánatkérés során hangsúlyozta, hogy a kísérlet embertelen, esztelen és szívtelen volt.
Több mint száz éve, 1915-ben süllyedt el az Endurance, a sarkkutatás hőskorának egyik legismertebb hajója. Sokáig lehetetlennek tartották megtalálni a szélsőséges antarktiszi környezet miatt, azonban kutatók egy csoportja most sikerrel járt.