Az elektromos autók töltése - ezekre kell figyelni
Az elektromos autók megállíthatatlanul terjednek. Egyre többen váltanak zöld rendszámos, tisztán árammal hajtott járműre, mely a jövőben a technológia árának csökkenésével várhatóan egyre nő majd.
Az autók töltése otthon igazán gazdaságos, így a legjobb megoldás az otthoni töltés. Összeszedtük, hogy milyen lehetőségek vannak az autótöltésre, melyiknek mi az előnye, mi a hátránya és mire kell figyelni az autó töltésénél.
Elektromos autó töltése gyári töltőkábellel
Minden elektromos autóhoz alaptartozék a gyári töltőkábel, amellyel szinte bárhol tölthetjük az autót, ahol konnektor van. Leginkább egy hosszabbítóhoz lehet hasonlítani, amelynek egyik felét a konnektorba, a másik felét az autóba lehet bedugni. Nagy előnye, hogy nem igényel különösebb előkészítést, szinte azonnal használható.
Hátránya, hogy a töltést maximum 10 Amperrel lehet végezni, amely hibridekhez még viszonylag jó megoldás lehet, de egy tisztán elektromos autó feltöltése 10-12 órába is telhet. A hosszú ideig tartó konnektoros töltés nagyon nagy megterhelést jelent a konnektorra és az elektromos vezetékekre. Használat előtt célszerű átnézetni egy villanyszerelővel a konnektorhoz tartozó áramkört, valamint kellő teherbírásúra cserélni a konnektort, hogy biztonságosan lehessen tölteni az autót.
Elektromos autó töltése fali töltővel
A fali töltő egy fix helyre telepített töltő, amely már jóval gyorsabb töltést tesz lehetővé a gyári töltőhöz képest. Az ilyen töltők egy átlagos autót 3-4 óra alatt képesek feltölteni a töltő típusától és az autó paramétereitől függően. A telepített töltők többféle töltési teljesítménnyel kaphatóak. A kiválasztáskor mindenképpen figyelembe kell venni az elektromos hálózat adta lehetőségeket, valamint az autó paramétereit. Hiába telepít valaki egy erősebb töltőt, ha az autót nem lehet olyan sebességgel tölteni, vagy nem elegendő a bejövő áramerősség a nagyobb teljesítményű töltő használatához. Nagy előnyük még, hogy akár napelemmel is tölthető így az autó. Különösen akkor gazdaságos a napelemes töltés, ha még a betáplálós rendszer került korábban kiépítésre. De ha más fajta rendszert építettek ki, a nap így is besegíthet az autó töltésébe, különösen nappali töltés esetén.
A fali töltők hátránya a gyári töltőkhöz képest, hogy nagyobb előkészületet igényelnek. Ki kell építeni a töltőt, és a hozzá tartozó elektromos hálózatot is. Mivel nagyobb megterhelést jelent a hálózatra, szükség lehet teljesítménybővítésre is, és előfordulhat, hogy néhány vezetéket, biztosítékot is ki kell majd cserélni. A töltő telepítésének munkadíja kb. 200 ezer forint, attól függően, hogy milyen teljesítményű a töltő, és mekkora átalakításokat kell elvégezni a hálózaton.
Elektromos autó töltése szupertöltővel, gyorstöltővel
A szupertöltők, vagy másnéven gyorstöltők a leggyorsabb töltési lehetőséget kínálják, amely elérhető jelenleg. Ilyen töltőket telepítenek a benzinkutakra, a bevásárlóközpontokba, közterületekre, hogy az úton lévőknek a töltés minél kevesebb időkiesést okozzon. A gyorstöltővel akár 30-40 perc alatt is teljesen fel lehet tölteni egy autót, ha az autó képes az ilyen teljesítményű töltésre.
Kiépítésének költsége több millió forint. A töltő üzemeltetéséhez nagyon strapabíró, vastag vezetékek és ipari áram szükséges, mely a legtöbb háztartásban nem érhető el, kiépítése pedig szükségtelen és drága. Otthoni töltésre nem igazán optimális választás, és általában otthon nincs is szükség ilyen gyorsaságú töltésre.
Autó töltése előtt kérd szakember segítségét! Pécs és környékén az Adakmin Kft. villanyszerelő csapata segít benne.
Mielőtt bármelyik fajtáját is választanánk az otthoni töltésnek, mindenképpen villanyszerelő segítségét szükséges kérni. Egy szakember átvizsgálja a hálózatot, segít kiválasztani a megfelelő töltőt, amellyel az autót a leggyorsabban lehet majd tölteni. Számíthatunk rá az ügyintézésben is, ha teljesítménybővítés szükséges. Garanciát vállal arra, hogy az autó töltése biztonságos lesz, történjen az bármely módon, és a háztartás összes elektromos berendezése is működni fog autótöltés közben.