Csillagkapu már nem csak a tévében van: megnyíltak a portálok két európai városban
A kapuk egymástól többszáz kilométerre lévő idegeneket kötnek össze, mintha csak egymás előtt állnának. A projekt célja, hogy arra ösztönözze az embereket, hogy újragondolják az egységről alkotott képüket.
Oly távol vagy tőlem, és mégis közel
Lengyelországban és Litvániában kezdték meg először azoknak a Csillagkapu-szerű eszközöknek a használatát, amelyekkel valós időben kommunikálhatnak az egymástól több száz kilométerre élő emberek – számolt be a futurisztikus fejlesztésről a hvg.hu a The Verge nyomán. A litván fővárosban, Vilniusban a vonatállomás közelében található meg a portál, a másik kapu pedig a nagyjából 600 kilométerre lévő lengyel városban, Lublinban kapott helyet.
A szerkezetek mindkét európai városban egy-egy óriási kijelzővel rendelkeznek, így mindkét ország lakói láthatják egymást. A fejlesztés ehhez nagy sebességű internetkapcsolatot, illetve videokamerát használ. A kapuk nagy előnye, hogy az oda ellátogatók úgy integethetnek a másik oldalon állóknak, mintha csak pár lépés választaná el őket.
Ismerős valahonnan az dolog? A Go Vilnius fejéből kipattant ötletet nem titkoltan a népszerű sci-fi sorozat, a Csillagkapu ihlette, de a járvány is hatással volt rá: a találkozások így biztonságosak, hiszen a két oldalon állók nem érintkeznek. A digitális híd megteremtésének egyik célja ezen kívül az volt, hogy arra sarkallja az embereket, hogy újragondolják az egységről bennük élő képet.
„Az emberiség jelenleg is számos potenciálisan halálos kihívással néz szembe; legyen szó társadalmi polarizációról, éghajlatváltozásról vagy gazdasági problémákról. Azonban ha alaposan megnézzük, rájövünk, hogy nem a brilliáns tudósok, aktivisták, vezetők, tudás vagy technológia hiánya okozza ezeket a kihívásokat, hanem a tribalizmus, az empátia hiánya és a világ szűk felfogása, amely gyakran csak az országhatárainkon belülre korlátozódik” – nyilatkozta Benediktas Gylys, az egyik ötletgazda. Szerinte a projekt egy „összekötő híd és felkérés arra, hogy a múltba tartozó előítéletek és nézeteltérések fölé emelkedjünk”. Az ötéves projekt kitalálói azt remélik, hogy a fejlesztés egy befektető tetszését is elnyeri, és másol is kialakíthatnak hasonló kapukat.
Ha kiszúrsz egy apró részletet a képen, könnyű dolgod van!