A napfény városa: Szeged
Szeged – a Pick szalámi, a szegedi paprika, a halászlé, a szegedi papucs, a Szabadtéri Játékok, a Szegedi Ifjúsági Napok (SZIN), a kortárs balett, a kajakosok, és a napfény városa. De most nézzük meg Szegedet az itt tanuló, közel harminc ezer egyetemista szemszögéből.
Ha valaki szeretne kiszakadni a barátságtalan, unalmas hétköznapokból, annak mindenféleképpen Szegeden a helye. Itt télen-nyáron pezseg az élet, hol a turistáknak, hol az itt tanuló fiataloknak köszönhetően.
Csongrád megye székhelye, Szeged, több mint 750 éve kapta meg a városi rangot. 2006-ban a város (Magyarországon először) megkapta az Európa Tanács legmagasabb kitűntetését, az Európa-díjat. Szegedet az autópályának hála szinte bárhonnan könnyű megközelíteni, de az InterCity sem bizonyul rossz választásnak, ha valaki jobban szereti az ország-nézős túrákat. Ha igazán jó turistáknak akartok bizonyulni, mindenképp vigyétek magatokkal a kétkerekűiteket, hiszen az itt élők is előszeretettel használják ezt a közlekedési formát. Ráadásul a városban most is útfejlesztési munkálatok folynak, amik nehezítik a trolival, busszal, autóval vagy éppen a villamossal való közlekedést. A rengeteg tanulónak hála a szállodákon kívül albérletekben és kollégiumi szobákban is meg tudtok szállni néhány éjszakára.
De hol kezdjük a sétát? Egyértelműen a Dugonics téren. A zenélő szökőkút melletti rektori hivatal épülete épp felújítás alatt áll, de a karácsonyi díszletnek köszönhetően ez fel sem tűnik. A Kárász utcán végighaladva rengeteg butik, ékszer-üzlet, parfüméria és pub található. Ha magasabb árkategóriában szerettek vásárolni, mindenképp nézzetek be az Amnesiába, vagy a Swarovsky ékszerboltba. Ha viszont az olcsó kiegészítőket, és sminktermékeket szeretitek, akkor a helyetek a Kincses-szigetben van, higgyétek el, megéri! Ha figyelmesek vagytok és érdeklődtök a turkálók iránt, Szeged ezekben sem szenved hiányt. Ha egy kis nassolásra vágynátok a nagy vásárlás közben, üljetek be az Acapellába egy fagyira, vagy egy puncsra. A jóképű pincérfiúk remek kiszolgálásban részesítenek.
A Kárászról az út egyenesen a Széchenyi térre vezet, ami minden évszakban más-más rendezvénynek ad otthon. Májusban például itt rendezik meg a bor-fesztivált, decemberben pedig a karácsonyi vásárt.
Ha kultúrálódni vágytok, irány az Aradi tér. Itt látható a Hősök kapuja, amely az I. világháborúban elesett tizenkét ezer szegedi katonának állít emléket. Ha még nem fáradtatok el, és időtök is engedi, sétáljatok egyet a Stefánián, ahol lenyűgöző látvány vár rátok: A Móra Ferenc Múzeum, és a Szegedi Nemzeti Színház. Érdemes előre tájékozódnotok, hátha kifogjátok Juronics Tamás egyik fantasztikus előadását. A Tisza-parton tovább sétálva, az árvízi emlékműnél lekanyarodva elérkezünk a Szegedi Szabadtéri Játékok helyszínére, a Dóm térre. A Dóm-nak különös történelmi jelentősége van, hiszen az 1879-es nagy szegedi árvíz után, 1913-ban, Foerk-Ernő-féle tervek alapján építették újra, Szűz Mária tiszteletére. A Dóm-ba érdemes egyszer felmenni, a panoráma lenyűgöző.
Egy ilyen fárasztó kirándulás után érthető, ha lazulni vágytok: szóval irány az Anna-fürdő. Szauna, pezsgőfürdő, szolárium, pedikűr, manikűr, fodrászat. Érdemes élni ezekkel a lehetőségekkel, hogy este a SZOTE, a JATE, a Retró, vagy a Sing-Sing tánc-parkettjén lenyűgözzétek a férfiakat.
Ha több napos kiránduláson terveztek, a figyelmetekbe ajánlom: a TIK-et, a Boci tejivót, a Füvészkertet, a Vadasparkot, a REÖK-palotát, a Szeged plázát, a Csillagvizsgálót is.
Végül de nem utolsó sorban, egy kis jó tanács hölgyeim: ha nyáron látogatnátok el ebbe a mediterrán városba, nézzetek le a Tisza-partra, hátha épp a kajakozó Kucsera Gábort leshetitek meg edzés közben.