Mindkét fiát el kellett temetnie: idős korára tönkrement lelkileg a legendás magyar színésznő
Rákosi Szidi a századforduló egyik legünnepeltebb színésznője volt, a haláláig fennálló tanodájából pedig olyan nagyságok kerültek ki, mint Fedák Sári, Feleki Kamill, Makláry Zoltán vagy Honthy Hanna. A színészgenerációkat felnevelő művésznő rengeteget tett le az asztalra hosszú pályafutása során, ennek ellenére magányosan távozott az élők sorából.
A századforduló egyik legsokoldalúbb színésznője
Rákosi Szidi 1852. május 28-án látta meg a napvilágot Kremsner néven a Zala megyei Ötvöspusztán, s már egészen fiatalon eltervezte, hogy a világot jelentő deszkákon bontogatja majd a szárnyait – pontosabban Sopronban, egy Orsolya rendi zárdában határozta el, hogy színésznő lesz. Álmai hamar valóra váltak: mindössze tizenöt éves volt, amikor először színpadra lépett a budai Népszínházban, egy évvel később pedig már a Színiakadémia hallgatója volt. Kissé fiús alkata miatt a vizsgaelőadásokon gyakran nadrágos szerepeket kapott, a Nemzeti Színházban viszont 1870-től már naivaként szerepelt, a humora és jókedvű természete miatt pedig egy idő után áttért a hozzá sokkal jobban illő komikai, valamint nagymama szerepkörre. Imádta a közönség, később pedig sokat dolgozott azon, hogy színipedagógusként átadja a tudását a leendő színészeknek és színésznőknek, idős korára azonban végleg megtörték azok a megpróbáltatások, amikkel a magánéletében kellett megküzdenie. Részletek a galériában!
Muráti Lili a múlt század 30-as, 40-es éveinek egyik legnagyobb filmcsillaga volt, de ezután évtizedekig nem vetítették a filmjeit, és még a nevét sem lehetett leírni.