Meseszép nő volt a 30-as évek legnagyobb magyar szexszimbóluma: külföldön is imádták a független és modern színésznő játékát

Muráti Lilit korának első modern magyar nőjeként tartották számon, aki imádott független lenni, és a férfiaknak sem rendelte alá magát, ettől is volt ő olyan különleges.
Zseniális volt a színpadon és a magánéletben is
Gábor Zsazsa, Karády Katalin, Sáfár Anikó, Bara Margit, Pécsi Ildikó – mind óriási szexszimbólumnak számítottak idehaza, és nem csupán szépek voltak, de tehetségesek is. Muráti Lili is épp ilyen nő volt: a magyar színész- és írónő Muráti Frigyes ezredes és Széll Auguszta lányaként jött a világra 1911-ben, bár születési ideje meglehetősen rejtélyesnek számított sokáig. Lili ugyanis előszeretettel titkolta valódi korát: születési anyakönyve megsemmisült a háborúban, így megtehette, hogy letagad néhány évet a korából, és így is tett. Azt vallotta, hogy 1914-ben született, de Spanyolországban kiállított halotti anyakönyvi bizonyítványából végül kiderült valódi születési dátuma, ami 1911. július 22. volt. Vele kapcsolatban azonban nem ez a legérdekesebb dolog: Lili legismertebb szerepeit a Doktor Zsivágó, az Elnökkisasszony, A csúnya lány és az Ez történt Budapesten című filmeknek köszönhette, így nem csoda, hogy az 1930-as és 1940-es években valósággal bálványozták és imádták őt idehaza. A kor szexszimbólumának számított tehát, ami nem is meglepő, hiszen gyönyörű, erős és független nő volt, aki férjhez is csak feltételekkel ment…
A nyugdíjkorhatárt alaposan kitolva, 95 éves koráig dolgozott Békés Itala. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész a Kossuth Rádió Nagyok című portréműsorában többek között a hosszú élet titkáról is beszélt.
Leadfotó: Fortepan/Bojár Sándor
Oldalak
