Elutasította a kemoterápiát, felőrölte a Nemzet Színészének testét a rák: szörnyűséges kálváriát élt át utolsó hónapjaiban

2006. január 19-én örökre lehunyta szemeit Agárdy Gábor, a Nemzet Színésze. A kiváló művész, aki ikonfestőként is letette névjegyét, kilátástalan küzdelmet vívott szörnyű betegségével, a rákkal, mely rányomta bélyegét élete utolsó hónapjaira.
Egy egész életet élt le boldogságban imádott feleségével
2006. január 19-én távozott az élők sorából a kitűnő magyar színész, a Kossuth- és kétszeres Jászai-díjas, érdemes és kiváló művész, a Nemzet Színésze, Agárdy Gábor. Gabriel Arkaliján néven, örmény szabó fiaként látta meg a napvilágot Szegeden. A színház varázsa már rendkívül korán elbódította, de ígéretesen bontakozó karrierjét kettétörte a második világháború. A fiatal színész 1942-ben hadifogságba esett, majd kalandos úton tért vissza Magyarországra. Először kolléganőjét, Tóth Ilát vette feleségül, ám hamar kiderült, hogy ez a frigy nem az égben köttetett. Agárdy elvált, majd beköszöntött életébe a mindent elsöprő nagy szerelem Rácz Bori, a Magyar Állami Operaház balerinája személyében. Csodálatosan erős szövetség volt az övék: életük végéig nem engedték el egymás kezét, hihetetlen hűségük szinte példa nélküli a honi és a nemzetközi művészvilágban is.
Agárdy sorra aratta az impozáns sikereket a szakmájában. 1937-től 1941-ig a Szegedi Városi Színház, 1942 és 1952 között a Miskolci Nemzeti Színház, majd 1955-ig a Budapesti Operettszínház, később a budapesti Petőfi Színház, végül 1964-től 1985-ig a Nemzeti Színház tagja volt, amely 1989-ben örökös tagjának választotta. A világot jelentő deszkákon Bertolt Brecht Koldusoperájában (Bicska Maxi), Molnár Ferenc Liliomában (Liliom), Gorkij Éjjeli menedékhelyében (Bubnov) és Sütő András Balkáni gerléjében (Schuller Mózes) is lehengerelte a nagyérdeműt, de játszott olyan magyar filmekben is, mint a Mici néni két élete (1962), a Szegénylegények (1965), A tizedes meg a többiek (1965), az Egy szerelem három éjszakája (1967) vagy az Egri csillagok (1968). Emellett ikonfestőként is dolgozott: műveiből Oroszországban, a Danyilov-kolostorban is őriznek, de még a Vatikánban is tartanak egy képet, amit II. János Pál pápának készített - írja a Meglepetés.hu. Agárdy életének utolsó időszakára árnyékot vetett szörnyű betegsége, a rák.
Lapozd fel galériánkat a cikk folytatásáért!
Tolnay Klári a színpadon, a filmvásznon és a televízióban rendre elbűvölte a nézőket, ám a kétszeres Kossuth-díjas magyar színésznő a magánéletében már nem volt ennyire szerencsés.
Leadfotó: Fortepan
Oldalak
