4 helyzet, amiben jól jöhet a személyi kölcsön – És 4, amikor érdemesebb spórolni
Laikusként szinte lehetetlen eligazodni a legkülönbözőbb banki ajánlatok, feltételek és hiteltípusok között. Személyi kölcsön, babaváró hitel, jelzáloghitel, szabad felhasználású vagy adósságrendező hitel: nem is csoda, hogy a rengeteg lehetőség között teljesen elveszünk.
Az alábbiakban a személyi kölcsönnel ismerkedünk meg közelebbről, és életkörülményeken, szituációkon keresztül mutatjuk be, hogy mikor érdemes ezt az utat választanunk – és hogy mikor jobb ezt elkerülni.
Előnyök és hátrányok
A személyi kölcsön legnagyobb előnye a gyors ügyintézés, amelyet a ma már teljesen online hiteligénylés is jelentősen kényelmesebbé és gyorsabbá tesz. További előnye, hogy fedezet nélkül is igényelhető, valamint szabad felhasználású, szóval bármire költhetjük, nem kell a felhasználást jelezni, igazolni a bank felé.
Persze a világ már csak olyan, hogy hátrányai is lehetnek egy kölcsön felvételének – a személyi kölcsön esetében csak akkor, ha meggondolatlanul és a feltételek ismerete nélkül vágunk bele. Itt a kockázat az, hogy túlzottan eladósodunk, mert nem mérjük fel megfelelően a lehetőségeinket. A banki hitelképesség megállapítása mellett sem kell „elmenni egészen a falig”, azaz nem muszáj felvenni a lehető legtöbb hitelt.
Egy másik, elsőre nem igazán látszó veszély, hogy bár fedezetre, biztosítékra a felvételekor általában nincs szükség, de a törlesztésnél bekövetkező jelentős késedelem esetén végrehajtásig juthat el a dolog. Ez pedig nemcsak költséges, de a végén bármelyik vagyontárgyunkat – akár a lakásunkat – is veszélybe sodorhatja.
A személyi kölcsön feltételei
Ha személyi kölcsön felvételére készülünk, akkor az alábbi dokumentumokra mindenképpen szükség lesz:
- személyi igazolvány, lakcímkártya és adókártya,
- bankszámlakivonat (saját bank esetén nem kell, mert látják),
- munkáltatói igazolás, jövedelemigazolás (gyakran ez sem kell, mert látszik a számlakivonaton),
- hitelkérelem-nyomtatvány kitöltve,
- telefonszám, e-mail,
- esetleg közüzemi számlák.
A személyi hitel felvételénél általában a megfelelő tehermentes jövedelem megléte szokott a legfontosabb kérdés lenni. Ez nemcsak a hitelképességre, de a felvehető összeg nagyságára is hatással van, érdemes a lehetőségeinket jóval a kérelem beadása előtt felmérni. Legalább féléves munkaviszony és egy ellenőrizhető, nem eladósodott munkáltató is szinte minden banknál alapvető elvárás, vizsgálják továbbá a KHR-t (adóslista) és az egyéb tartozásainkat, esetleges köztartozásokat. A döntést előkészítő folyamatban sokat segítenek a személyihitel-kalkulátorok, de egy független tanácsadó vagy banki ügyintéző is bevonható.
4 helyzet, amikor érdemes felvenni, és 4, amikor nem
Minden hitelfelvétel más és más, minden eset egyedi, ezért tényleg érdemes egy szakértőt is bevonni a tervezés során. De jó tudni, hogy milyen típusú esetekben tervezhetünk személyi kölcsönnel, és mikor jobb azt elkerülni.
Amikor érdemes felvenni
- Ha kellően tájékozottak vagyunk a feltételeket illetően, megfelelő állásunk és jövedelmünk, viszonylag tervezhető életünk van, akkor hajrá, vágjunk bele!
- Ha gyorsan pénzre van szükségünk – például esküvő, hűtőcsere, autóvásárlás esetén –, és remek egyedi lehetőségünk adódik.
- Az sem hátrány, ha előre tudjuk, hogy nagyobb pénzhez fogunk jutni, amiből majd törleszthetjük a hitelt.
- Ha gyermekünk oktatására kell a pénz, és tudjuk, hogy a későbbiekben számíthatunk rá, az ő segítségére.
Amikor nem érdemes felvenni
- Ha valami olyan dologra költenénk sok pénzt – és adósodnánk el évekre –, ami nélkül egészen jól élhetnénk, akkor érdemes kihagyni a hitelt. Ilyen lehet például egy drága utazás hitelből.
- A legrosszabb az érzelmi alapon hozott túl gyors, meggondolatlan döntés – és ez nem csak a hitelfelvételre igaz.
- Akkor is gond lehet a személyi kölcsön felvételéből, ha éppen rendezetlenek a munkahelyi viszonyaink, bizonytalan, hogy egy ideig lesz-e elegendő bevételünk.
- Másnak ne legyünk kezesei, de hitelt sem érdemes más miatt felvennünk, csak ha esetleg közeli családtag, akiben hosszú távon megbízhatunk.
Természetesen számtalan élethelyzetet hozhatnánk még fel, jöhetne végtelen sok történet, amely a személyi kölcsön felvétele mellett vagy ellene szól. De a legfontosabb az, hogy intézzük a pénzügyeinket fegyelmezetten, körültekintően: sosem szabad sajnálni az időt a feltételek megismerésére!