Sivánanda jóga - A jóga alapelvei
Jógaoktatónk, Hegedüs Edina most a Sivánanda jóga rejtelmeibe vezet be minket, amelynek egyik kulcsfontosságú tanítása, hogy: "Egy gramm gyakorlás többet ér 1000 tonna elméletnél."
Szvámi Sivánanda Szaraszvati - indiai mester
Szeretném röviden bemutatni Szvámi Sivánanda Szaraszvati-t, azt az indiai mestert, akinek a tanításai mentén haladok. Részletes életrajzot bárki talál róla az interneten én csak azt szeretném kiemelni az életéből és a tanításaiból, ami nekem a legfontosabb és a gyakorlásomat leginkább áthatja. Indiában született 1887-ben Tamil Nadu-ban, Dél-Indiában. Orvos családban, természetesen orvosnak tanult. Gyógyítani és szolgálni vágyott, ezért Malajziába, szegények kórházába ment, évekig itt szolgált.
Idővel ráébredt, hogy a betegségeket kezelni nem elég. Másképp kell segíteni az embereknek, ezért visszatért Indiába. Vándorolt, majd Rishikésben megtalálta mesterét, aki beavatta a jóga tradícióba. Ettől kezdve lemondott életet élt, csak a lelki fejlődés és a tanítás foglalkoztatta.
Észrevétlenül gyűltek köré az emberek. Hallgatták, figyelték, vele éltek és gyakoroltak, ezért saját ásramot (olyan, mint egy bentlakásos iskola) alapított, ahol nem ritkán több százan éltek vele és gyakorolták a jógát. Természetesen egy kis közkórházat is épített és üzemeltetett az ásramban. Odaadó szolgálatának és gyakorlásának eredményekén hamar elérte a tökéletességet, de még sokáig élt és tanította a hozzá fordulókat. Tanításai gazdagon maradtak ránk, egyrészt sok száz könyvet írt, másrészt sok olyan tanítót nevelt, akik maguk is elérték a megvilágosodást.
"Egy gramm gyakorlás többet ér 1000 tonna elméletnél"
A legkedvesebb mondatom tőle, hogy egy gramm gyakorlás többet ér 1000 tonna elméletnél. Ez a jóga egyik legfontosabb eleme. Olvasgathatsz sok érdekes és értékes dolgot, ha nem csinálsz semmit, természetesen semmi nem fog változni az életedben. Aki gyakorol, annak pedig szinte nincs is szüksége a tanulásra. Csak figyelem magamat, hogy mikor mit tapasztalok, mit érzek. Ezzel haladok a leggyorsabban az önfejlődésben, a jógában. Szeretem a tanításokban azt az elfogadó nyitottságot, ahogy a vallásokat tanítja tisztelni. A jóga nem vallás, hanem filozófia. Sivánanda tanításaiban többnyire személytelen aspektusával találkozunk a filozófiának, de nem zárja ki a személyes Istenképek tiszteletét. Nagyon szeretem, hogy arra tanít, hogy minden vallás képviselőjét egyforma szeretettel és tisztelettel fogadjuk, hogy aki muzulmán, hindu, buddhista, keresztény, vagy bármilyen vallású, az nyugodtan gyakorolja a rádzsa jógát együtt. Úgy hívta, hogy az Isteni Élet Társasága. Hozd el a saját Istenedet, imádd és tiszteld, közben gyakoroljunk együtt. Isten egy, csak szeretjük különböző nevekkel felruházni.
Szeretem, hogy orvosi tapasztalatai megjelennek a gyakorlásban. A tanfolyam és a gyakorlás ászanái (testhelyzetek) és légzőgyakorlatai anatómiai és finom fizikai szinten is tökéletesen vannak összeállítva.
Mikor anatómiát vagy ájurvédát tanulok mindig találkozom azzal a felismeréssel, hogy: Nahát! Ezeknek a szempontoknak is tökéletesen megfelel a gyakorlásom. Az én szádhanámban (egyéni fejlődési út) egyértelmű, határozott és jól követhető irányt mutatott. És a Guru parampara (tanító és tanítvány láncolat) egyik alapelve: “Ha egy orvoshoz mész, felír neked gyógyszert. Ha két orvoshoz mész, konzultálni kezdenek. Ha három orvoshoz mész, hamarosan eltemetnek. Ehhez hasonlóan, ha sok Mestered van, összezavarodsz. Az egyik Guru ezt mondja „Ismételd a Szóham mantrát”. A másik ezt javasolja „Ismételd a Srí Rám mantrát”. A harmadik Guru ezt mondja „Figyelj az Ánahata hangokra”. Egy Gurut kövess, és csak az ő tanításaira figyelj. Hallgasd meg mindet, de kövess egyet. Tiszteld mindet, de szeress egyet. Gyűjtsd be a tudást mindtől, de egyetlen Mester tanításait kövesd. Ekkor gyors spirituális fejlődésben lesz részed.”
A test és az elme nyugalma
Egyik tanítványa Szvámi Visnu Dévánanda az ötvenes évek végén jött a nyugati országokba, hogy megmutassa a nyugati embereknek a test és az elme nyugalmát. Számtalan Sivánanda központot hozott létre és mindegyik a mai napig működik. Sivánanda tanításait közvetítik, egységesen, torzítatlanul.
Ezért Sivánanda jóga. Nincs benne semmi újdonság. A rádzsa jóga sok ezer éves tanításait adja át nekünk, érthető, világos formában. Dévánandának köszönhetjük az oktatóképzési rendszert, ami a világ számos pontján működik. Szvámidzsí világbékét szeretett volna. Sok kis egyéni lélek saját belső békéje teremti meg a világ nyugalmát. Ezért alakította ki az oktatói tanfolyamot és vizsgát, hogy sok emberhez eljussanak Sivánanda tanításai.
A rádzsa jóga elveit is összefoglalta egyszerűen, nekünk nyugati embereknek. Hite szerint az ember teste erre az életre szolgáló jármű, melyben a lélek utazik a tökéletesség felé. Csak annyit kell tennünk, hogy ezt a járművet, ameddig lehet üzemképesen tartjuk.
Ehhez 5 dolog kell:
- Olajozás a mozgó alkatrészeknek - helyes testgyakorlás. (A következő héttől ezzel fogunk foglalkozni.)
- Elektromos energia - gyújtás. Ez a légzésünk. Helyes légzés = tökéletesen áramló életenergia.
- Megfelelő hűtés: relaxáció. A tökéletes pihenés egyetlen formája. Pihen a test, az elme és a lélek is.
- Jó minőségű üzemanyag: lakto-vegetáriánus táplálkozás. Emlékezzünk a lépcsőkre! Mi volt a legelső? Áhimszá - nem ártás.
- Kell egy higgadt, tiszta gondolkodású járművezető: a meditáció. Mindennek a célja, az elme tökéletes kontrollja.
Ezeket hívja a tradíció a jóga 5 alapelvének. Sokat lehet róluk elmélkedni és beszélgetni. De attól még nem indulunk el a változás útján. Tudjuk egy gramm gyakorlás többet ér... Vágjunk hát bele a gyakorlásba! Kezdjük el a szádhanánkat! Természetesen beszélünk mind az öt alapelvről, de a gyakorlást ne úgy képzeljük el, hogy pár hét múlva naponta 2x20 percet meditálunk, minden este relaxációba merülünk, reggel elvégezzük a légzőgyakorlatokat és legalább 5-6 testhelyzet napi gyakorlását is beiktatjuk az életükbe! Az alapelvek iránymutatások és a jóga sokoldalúságát is megmutatják. Ki kell próbálni mindet és meglátjuk, melyik illik az életünkbe, melyik áll közelebb a szívünkhöz. Gyakoroljuk azt, ami a legnagyobb örömet jelenti és gyors fejlődésben, érdekes változásokban lesz részünk.
A cikk megírásában Hegedüs Edina, Sivanda jóga oktató volt a segítségünkre.