Nem az úszókapitány az egyetlen közismert erőszakoló - Roman Polanskit is elítélték
Roman Polanski lengyel színész, film- és színházi rendező forgatókönyvíró nem kizárólag kiváló filmjei miatt vált közismertté. Azt oscar-díjas művész neve a nemi erőszakkal is összefonódik. Elítélték, de ügye a mai napig lezáratlan.
A jelenleg 82. éves filmrendező 1977-ben Jack Nicholson hollywoodi villájában megerőszakolt egy 13 éves kislányt, Samantha Gailey-t - ma már Samantha Geimer-, akit előtte három héttel fotózott le félmeztelenül édesanyja engedélyével. A rendező a fotók kedvéért pezsgőt itatott a lánnyal, majd állítólag kábítószert is adott neki. A lány későbbi vallomása szerint nem egyezett bele a szexbe, amit egyébként a kaliforniai törvények szerint nem is tehet meg 18 éves koráig. Eleinte hevesen tiltakozott Polanski közeledése ellen, majd mikor már nem látott kiutat a helyzetből, hagyta magát, gondolván így hamarabb vége lesz. Polanski szerint viszont nem ütközött ellenállásba a lánynál. A lány sokáig senkinek nem mert szólni a történtekről, végül nővérén keresztül szereztek tudomást róla a szülők, akik azonnal feljelentést tettek.
Vádalkut kötött
1977 augusztusában Polanski bűnösnek vallotta magát kiskorúval folytatott törvénytelen viszony miatt, vádalkut kötött – de azt állította a lány szexuális téren tapasztalt volt és beleegyezett az aktusba. A vallomásért cserébe a bíróság minden egyéb vádat ejtett. Polanski 42 napot börtönben töltött, ahol különböző pszichiátriai vizsgálatoknak vetették alá.
Franciaországba menekült az Egyesült Államokból, még mielőtt a Los Angeles-i bíróság ítéletet mondhatott volna. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy a bíróság mégsem veszi enyhítő körülménynek a beismerés tényét és nem elégszik meg egy rövid börtönbüntetéssel. 2008-ban megpróbáltak pontot tenni az ügy végére, ugyanis több hibát is feltártak a büntetőeljárás során. A Los Angeles-i bíróság elfogadta Polanski ügyvédeinek érvelését, hogy eljárási hibákat vétettek az eredeti, 1977-es eljárásban, de a Franciaországba menekült Polanskinak meg kell volna jelennie a bíróság előtt, hogy személyesen terjessze elő kérelmét. Mivel az országba történő belépésekor feltehetően azonnal letartóztatták volna, személyes részvételére nem került sor.
Svájcban letartóztatták
Az elmúlt 30 évben szabad lábon volt, a franciáknak pedig nincs kiadatási egyezménye az Egyesült Államokkal. 2009 szeptemberében Svájcba érkezett a zürichi filmfesztiválra, ahol életműdíjjal tüntették volna ki. Az amerikai hatóságok elérték, hogy letartóztassák, így a svájci hatóságok már a repülőtéren őrizetbe vették az ellene 32 évvel ezelőtt kiadott elfogatóparancs értelmében. A svájci rendezők szövetsége groteszknek minősítette, hogy Polanskit egy több mint 30 évvel korábbi elfogatóparancs alapján vették őrizetbe, és "hitetetlen kulturális botrányként" értékelték a történteket. Az „ideiglenes kiadatási őrizetet” óvadék ellenében, jeladóval ellátva házi őrizetben, svájci villájában töltötte. Svájc 2010 júniusában elutasította a kiadatást, és a svájci igazságügy miniszter bejelentése alapján "a szabadságát korlátozó intézkedéseket" azonnali hatállyal visszavonták. Alig egy év után Polanski ismét szabad volt, még aznap elhagyta az országot.
Ügyvédei azóta is az Egyesült Államoknak történő kiadatása ellen küzdenek, ahol máig elfogatóparancs van érvényben ellene. A lengyel-francia állampolgárságú rendező 1978 óta Franciaországban él, ahol nem érvényesek rá az amerikai jogszabályok