Százezrek adatai szivárogtak ki, te is köztük lehetsz – Itt ellenőrizd, érintett vagy-e
Káros kóddal gyűjtött fiókadatokra bukkantak múlt héten. Most te is ellenőrizheted, hogy érintett-e az e-mail címed.
Adatszivárgás-ellenőrző portál segít
A múlt hét során Bob Diachenko kiberbiztonsági kutató bukkant rá egy újabb olyan szerverre, amely több mint 440 ezer, RedLine kártevővel gyűjtött fiókadatot tartalmazott. Ez jelenleg az egyik leggyakoribb információlopó káros kód, amely jellemzően vírusos e-mail csatolmányokba, YouTube videókba és kalózszoftverekbe rejtve fertőzi meg az áldozat eszközeit. Ezzel a módszerrel főleg e-mail fiókok hitelesítőadatait, valamint bankkártyaadatokat próbálnak megszerezni böngésző sütikből, VPN és FTP kliensekből, de gyakori célpontjai a kriptovaluta pénztárcák is – írja a Nemzeti Kibervédelmi Intézet a honlapján.
Mivel Diachenko az adatbázist feltöltötte a Have I Been Pwned (HIBP) adatszivárgás-ellenőrző portálra, így szerencsére bárki ellenőrizheti, hogy az e-mail címe érintett-e a támadásban. A keresést pofonegyszerű elvégezni, csupán be kell írni az e-mail címünket a HIBP portál (https://haveibeenpwned.com) online adatbázisának keresőjébe.
Amennyiben az e-mail címünk szerepel a RedLine adatbázisban, érdemes azonnal megváltoztatni a hozzá tartozó jelszót, emellett javasolt minden fontos fiókunknál jelszót cserélni, mivel a káros program más belépési adatokat is lophatott eszközünkről. Emellett természetesen az alapos vírusirtásról se feledkezzünk meg – figyelmeztet az intézet.
A honlapján közzétett közleményben közölte az áruházlánc, visszahívja a balesetveszélyes termékét.