Amikor sehogy sem akar megfoganni - 5 lehetséges ok, ami a meddőség hátterében állhat
Egyes becslések szerint manapság a gyermekvállalásra készülő párok negyede szembesül valamilyen, a fogantatással kapcsolatos nehézséggel. Az alábbi okok közrejátszathatnak a meddőség, illetve a reprodukciós gondok kialakulásában.
Kései gyerekvállalás
„Sokan egészen egyszerűen túl sokáig várnak az elköteleződéssel, akár azért, mert önhibájukon kívül nem találták meg a megfelelő társat, vagy mert nem elégedettek az anyagi helyzetükkel, nem merik bevállalni a gyereket a bizonytalan állás, lakhatás mellett. Az idő pedig telik, egészen addig, míg a teherbeesés egyre nehezebb és nehezebb lesz. A kései gyermekvállalásnál ráadásul már olyan betegségek is gyakrabban felüthetik a fejüket, amelyek akadályozhatják a fogantatást” – mondta el Soltész Krisztina klinikai szakpszichológus, a Budai Termékenységi Centrum (BTC) szakmai vezetője. Hozzátette: gyakori az ismeretlen eredetű meddőség, vagyis, amikor az orvosok nem találják a probléma okát.
Környezeti ártalmak
A szakember szerint az étel és az ital, amit elfogyasztunk, illetve a levegő, amit beszívunk egyre szennyezettebb - ezek a külső tényezők is vezethetnek meddőséget okozó elváltozásokhoz, betegségekhez, hormonális kilengésekhez.
Krónikus stressz
A meddőség kialakulásában szerepet játszik a biológia, a szociális környezet és a psziché is. A krónikus stressz szomatikus betegséget okozhat - ha ezek a betegségek kapcsolatban állnak a reprodukciós szervekkel, akkor meddőség alakul ki.
„A krónikus stresszre való hajlam gyökerei jellemzően a gyermekkorból erednek, például a szülőkkel való kapcsolatból, kötődésből, a szülői bánásmódból. Ezek a megélt és fel nem dolgozott traumák tehát hozzájárulhatnak a krónikus stressz fennállásához”- mondta el a szakértő.
Cikkünk folytatódik, lapozz.