Lifestyle

Milyen építőipari munkák valók a nőknek? És milyenek nem?

Nagyon sokan tisztában vannak azzal, hogy mennyire jól fizet az építőipari kivitelezés világa. Nőként sokszor merülhet fel az a kérdés az emberben, hogy vajon tényleg jó ötlet lenne-e ebben a szektorban dolgozni. Van egyáltalán erre lehetőség, vagy nincs? Mivel érdemes foglalkoznia egy hölgynek, ha esetleg úgy döntene, hogy szeretné kipróbálni magát ezen a piacon? Íme, női blogunk választ ad erre a kérdésre.

Van jogi szabályozottság a területre vonatkozóan?

Sokan szokták kérdezni, hogy jogilag van-e lehetőség arra, hogy valaki nőként vállaljon munkát az építőipar világában. Alapvetően igen, hiszen senki nem tiltja meg a nők számára, hogy bármilyen kivitelezési munkákban vegyenek részt. Akár burkolóként vagy villanyszerelőként is dolgozhat valaki – és ez még akkor is így van, ha ez meglehetősen szokatlan megoldás.

Milyen munkákat szoktak a hölgyek végezni ezen szegmensben?

Vannak olyan munkák, ahol kifejezetten gyakori a női munkavállalók jelenléte. Íme, egy lista azokról a munkatípusokról, amelyeket gyakran szoktak végezni nőként.

Építészmérnök tervező. Sokan szoktak a BME-re, vagy Pollack Mihály Műszaki Karra jelentkezni mérnöki szakra, hiszen a házak, lakások világa izgalmas és érdekes. Az építészeti tervezés ráadásul komplex agyi munkát igényel, amelyben a nők sokszor még jobbak is szoktak lenni.

Épületgépész. Sokan azt hiszik, hogy az építőiparban dolgozó mérnökök között csak és kizárólag építészek vannak, ez azonban téves elgondolás – az épületek energetikai rendszerét és hidraulikáját is meg kell terveznie valakinek. Ezt a szakmát szintén egyetemi képzés keretein belül lehet elsajátítani, és szintén népszerűn a hölgyek körében.

Lakberendező. A belső teker kialakítása nagyban meg fogja szabni, hogy mennyire lesz lakható az adott épület. Ha jól vannak az elválasztó falak elosztva, akkor a lakás ténylegesen lakható lesz – és élvezet lesz abban tartózkodni.

Földmérő. A földmérő feladata, hogy megfelelő térképészeti terveket készítsen, valamint, hogy eldöntse, hogy az adott területen lehetne-e új épületeket felhúzni vagy sem.

Kárpitos. A kárpitos feladata, hogy elkészítése, valamint megtisztítsa a bútorokat fedő speciális szöveteket. Sokszor nem kicsi kézügyességre van szükség ahhoz, hogy valaki igazán jó kárpitbevonatot tudjuk létrehozni.

Takarító. A takarítás mindig is a hölgyek reszortja volt. Az ő feladatuk, hogy a megfelelő épületeket és helységeket tisztán tartsák. Akár egy építkezés után, akár a mindennapi tisztítási munkákról lenne szó – az ő segítségük márpedig jól jön.

Ingatlan értékesítő. Bizony, a házakat, lakásokat el is kell adnia valakinek – ez pedig sokszor magas szintű szakmai tudást igényel, valamint kiváló kapcsolatrendszert. Ennek köszönhetően nagyon sok nő vállal ingatlanosként munkát különféle cégeknél, vállalatoknál.

Hogyan lehet ezen szakmákat kitanulni?

Vagy szakképzés, vagy egyetemi képzés keretein belül. Ez mindig a szakma pontos típusától és az aktuális jogszabályoktól függ. Ha kell, akkor érdeklődjünk a megfelelő szerveknél, vagy kérdezzünk után ismerősi körünkben, hogy melyik képzési centrumot kellene választani.

Nagyjából mekkora a női munkavállalók aránya az építőipari szektorban?

Körülbelül 10%, vannak olyan szakmák, ahol ez az arány magasabb, és vannak, ahol alacsonyabb. A legtöbben irodai munkát, ingatlanos tevékenységet vagy adminisztratív jellegű feladatokat látnak el.

Oldalak

Lifestyle
Fashion&Beauty
Katalin hercegné és Meghan Markle ékszerkollekciója számos olyan darabot rejt, ami egykor Diana birtokában volt – ám a néhai hercegné egyik legikonikusabb kiegészítőjét sosem láttuk egyik...
Sztárok
Viktória svéd királyi hercegnő lánya, Esztella még csak 12 éves, de már most elmondható róla, hogy nagyon figyelemfelkeltő teremtés.
Fashion&Beauty
A mondás, miszerint az vagy, amit megeszel, nem vicc, étrendünk valójában nagyobb hatással van általános egészségünkre és megjelenésünkre, mint gondolnánk.