Szabadtéri kiállítás mutatja be a 100 éve született Nemes Nagy Ágnes életművét
A kiállítás segítségével megismerhetjük a Kossuth-díjas költő érzékeny szemléletét, ugyanakkor a tárlaton meghatározó pillanatok és benyomások is előkerülnek az alkotó művészetéből. Megidézett versei mellett magánélete motívumai is kirajzolódnak.
Nemzedékének vezető egyénisége volt
Nemes Nagy Ágnes, Kossuth-díjas költő, műfordító, esszéíró és pedagógus életművét mutatja a Várkert Bazár déli panoráma teraszán április 8-ig látható tárlat – olvashatjuk a Várkapitányság közleményében, melyet az MTI-hez juttattak el.
A Nemes Nagy Ágnes 100 – Lélegzetnyi végtelen című tárlaton meghatározó pillanatok és benyomások kerülnek elő az alkotó művészetéből: megidézett versei mellett kirajzolódnak magánéletének motívumai, tanári és szerkesztői működése, valamint pályatársainak véleménye a költészetéről.
Megismerhetjük a környezettel kapcsolatos érzékeny szemléletét is: a költő az emberi érzések mellett a természet új perspektívába helyezésére is buzdított, hirdette, hogy tanulni kell a fákat.
Nemes Nagy pályája szerves részét képezi a magyar irodalomtörténetnek, költői munkássága pedig máig meghatározó művészi mondanivalót hordoz.
Verseskötetei mellett műfordításai és gyerekirodalmi művei is kimagasló irodalmi nívót képviselnek. Érdemei az Újhold című folyóirat lapszerkesztőjeként, esszéíróként és tanárként is maradandóak, a szellemi szabadságot és a minőséget mindenek fölé helyezte. Tárgyias költészetével, kései tömbszerű prózaverseivel a modern magyar költészet alakítójává, nemzedékének vezető egyéniségévé vált – írják a közleményben.
A kiállítás 2022. február 13-ig tekinthető meg, s egészen új szemszögből közelíti meg a művészetével a modernizmust is megelőlegező francia festő életművét: azt vizsgálja, milyen kapcsolat fűzte össze Cezanne-t és az európai avantgárdot a 20. század első évtizedeiben.