Nem csak a mesében létezik! Így beszélgetnek egymással a fák
Ha egy Disney mesét nézünk, nem lepődünk meg azon, ha a fák hirtelen elkezdenek beszélni – mint ahogy a Pocahontasban Fűzanyó ezt meg is tette. De mit szólnátok ahhoz, ha azt mondanánk: a fák a valóságban is képesek kommunikálni? A cikkből megtudhatjátok, hogyan, és még néhány egyéb érdekességet is elárulunk ezekről a hatalmas növényekről!
Beszélnek, csak másképp
Amíg mi, emberek meg vagyunk róla győződve, hogy a kommunikációhoz hangok kellenek, addig a fák csendben, némán beszélgetnek egymással. Viselkedéskutatók kiderítették, hogy számtalan formában kommunikálhatnak: elektromos jelekkel, gombákkal, tápanyagokkal jelezhetnek a másiknak, és mindnek megvan a saját üzenete, jelentése.
Wood wide web (a world wide web mintájára) - akár így is hívhatnánk a fák földalatti kommunikációs rendszerét. A fák azokat a gombákat használják a kommunikációhoz, amik a talajban élnek, és amik a gyökereken keresztül kötik össze őket. Ezt úgy kell elképzelni, mintha a fák az internetre kapcsolódnának, csak nem wi-fin, hanem gombákon keresztül.
A kutatók úgy hiszik, a fák 95%-a áll ilyen szoros kapcsolatban a gombákkal, amiknek bizonyos fajtáit nem csak a föld alatt, hanem felett is lehet látni. A fák amellett, hogy a gombákon keresztül tápanyagot cserélnek, fontos információkat is kommunikálnak a másik felé. Egyfajta vezetékként használják őket, rajtuk keresztül tudnak küldeni és fogadni elektromos jeleket, de így képesek információt cserélni a környezetükről is. Ez azért nagyon jó, mert a lehetséges környezeti változásokról, ragadozókról, fertőzésekről és bármi másról is üzenhetnek.
Barátok és ellenségek
A fák nem csak kommunikálni tudnak egymással, de barátkozni is: kutatók megfigyelték, hogy többnyire azokkal a növényekkel osztják meg a tápanyagról szóló információikat, akiket kedvelnek – igen, kedvelnek, nem számít, milyen fajhoz tartoznak. Persze, akiknek vannak barátaik, azok ellenségekkel is meg kell, hogy küzdjenek. A fáknak azok az ellenségeik, akik elszívják előlük a vizet és a tápanyagot; ezeket úgy szerelik le, hogy elárasztják a föld alatti hálózatot kemikáliákkal, és tulajdonképpen kimossák őket a területről.