Manipuláció és testbeszéd

Ha figyeled a környezetedben lévő emberek testbeszédét, könnyen leleplezheted, hogy ki akar az igazáról mindenáron meggyőzni. Összegyűjtöttük a manipulálás leggyakoribb jeleit!
Akik ismerik a testbeszéd jeleit, sokszor szívesen alkalmazzák mások ellen, hogy befolyásolják őket, vagy az árulkodó jelek segítségével tudják meg a számukra fontos információkat. Nem árt, ha te is megtanulod, hogy mik a manipulálás jelei a testbeszédben, hisz ezen ismeretek birtokában nehezebben törnek meg és kényszerítik rád az akaratukat az emberek.
Kézmozdulatok
A manipuláció egyik legbiztosabb jele a kéz mozdulatainak kombinálása. Ha valaki felfelé fordított tenyérrel kér valamit, egyfajta nyomatékot ad mondanivalójának, illetve őszintébbnek, védetlenebbnek, kitárulkozóbbnak akarja mutatni magát. A felfelé fordított tenyér tehát egyfajta érzelmi zsarolásként is funkcionál, így ilyen esetben nem kell mindenáron teljesítened a másik óhaját, hisz nincs is valójában szüksége a segítségedre. A lefelé fordított tenyér egyfajta parancsoló gesztus, mellyel szinte rákényszerít a dolgokra. Még erőteljesebb erőfitogtató és kényszerítő jel az ökölbe szorított kézfej, előremutató ujjal, mely a legerőteljesebb manipulatív szándékot fejezi ki.
A főnöki iroda és a befolyásolás
A tekintélyükre különösen ügyelő főnökök irodájukat is a befolyásolás szempontjai szerint alakítják ki. A hatás gyakorlás legjobb terepe a hivatalos zóna, azaz ha befolyásolni akar, a saját székétől 50-120 centire helyezi el a te széked, ahol a személyes kapcsolatok szabályai már nem érvényesek. Az alárendeltség érzetének másik trükkje, hogy az ő széke jóval magasabbra van állítva a tiednél, így leülve már fizikailag is alatta helyezkedsz el.
Árulkodó hüvelykujj
Ha a beszélgetőpartnered zsebre tett kézzel beszél hozzád, ám a hüvelykujjai kilógnak a zsebből, akkor az illető a saját akaratát akarja érvényesíteni. Ez az önkéntelen gesztus az uralkodási szándékról tanúskodik.
Megfélemlítés
A legismertebb számonkérő gesztus az, ha a beszélgetőpartnered fél karját nagyjából a fejével azonos vonalban megtámasztja, míg másik kezét a csípőjére helyezi. Ebben a testhelyzetben megrovást, csalódást fejez ki az illető, mely enyhe szorongást, szégyenérzetet okozhat tudat alatt.
Oldalak
