Tudtad? Ebben a különleges helyzetben a kutyák is képesek sírni
Egy japán egyetem tudósai nemrégiben a négylábú házi kedvencek érzelmeit vizsgálták, és meglepő eredményre jutottak.
Pozitív érzelmek szabadulnak fel bennük
Egy új tanulmány alapján a kutyák hozzánk hasonlóan képesek örömkönnyeket hullatni – írja az MTI. A könnyeket akkor figyelték meg, amikor az állatok hosszabb különlét után újra együtt lehetnek gazdájukkal.
A japán Azabui Egyetem kutatói a kutyák érzelmeit vizsgálták. Kikuszui Takefumi, a vizsgálat vezetője szerint kapcsolat áll fenn az ebek könnyezése és a bennük feltörő, pozitív érzelmek között.
A szakértő hozzátette, az érzelmi reakciót az oxitocin hormon magyarázza.
A szeretethormonként is emlegetett oxitocin az agyban termelődik, és az anya és gyermek közti szoros kapcsolat, valamint a szülés beindítása és a tejtermelődés fokozása révén fontos szerepe van a szülésben. Ezek mellett ez a hormon felelős az embertársaink felé irányuló bizalomért, megértésért és együttérzésért is.
Csak olyan emberek láttán sírnak, akiket ismernek
Kikuszui azután kezdett el foglalkozni a témával, hogy néhány évvel ezelőtt az egyik pudlija világra hozott egy alomnyi kiskutyát: miközben az újszülött kutyákat ápolta, észrevette, hogy anyjuk könnyezik. A kutatóban ekkor merült föl, hogy az oxitocin állhat a megnövekedett könnytermelődés hátterében.
A kutatók korábbi eredmények alapján megállapították, hogy mind a kutyákban, mind gazdájukban oxitocin szabadul fel a kettejük közti interakció során. Az új vizsgálatból kiderült az is, hogy az állatok nem sírnak olyan emberek láttán, akiket nem ismernek, azonban a hozzáadott oxitocin hormon hatására gyarapodtak könnyeik.
A szakértők szerint a kutyák könnytermelődése fokozódik az emberek által örömtelinek, boldognak megélt helyzetekben. Arra ugyanakkor továbbra sincs válasz, hogy a negatív érzelmekre is ugyanígy reagálnak-e.
Fotó: 123rf
1663-ban, a németországi Quedlinburg szomszédságában különös állatcsontokra bukkantak. A városi legenda szerint egy korabeli tudósnak szinte rögeszméjévé vált a gondolat, hogy a maradványok egy unikornistól származnak.