Kutatók kiderítették, milyen érzés meghalni – Kattints a részletekért
Amit nem ismerünk, attól félünk, így nem meglepő, hogy a legtöbb ember rettegéssel gondol a halálra. Kutatók most kiderítették, hogyan változik az agy kémiája, akkor, amikor már közel a vég – a cikkből mindent megtudhatsz!
Akár egy horrorfilmben
Az American Chemical Society szakértői egy videóban meséltek arról, mi történik a testünkben halál előtt. Ismerős az a nyugtalan, ideges érzés, ami akkor önt el, amikor figyeled, hogyan menekülnek a horrorfilmben az áldozatok a gyilkos elől? Nos, a kutatók szerint kb. ugyanezt érezhetjük akkor is, ha ez velünk történik, a valóságban – persze, nem olyan intenzíven.
A félelem, ami ilyenkor eluralkodik rajtad, arra ösztönöz, hogy menekülj, fuss, amerre látsz. Ezt a kellemetlen érzést egyébként egy csoport neuron idézi elő, amiket a talamusz irányít - egy nagy, ovoid szürkeállomány tömegről van szó, amely a köztiagy nagyobb részét alkotja, és a harmadik agykamra két oldalán helyezkedik el. Az agynak ez a része extrém módon érzékeny a stresszre, úgy működik, akár egy szenzor, ami a pszichológiai és a fizikai nyomást egyaránt érzékeli.
A félelem reakcióra szólítja fel a testet, aminek következtében a szervezet elkezd adrenalint termelni – ennek a hormonnak és neurotanszmitternek az a legfontosabb feladata, hogy a fokozott izommunkához biztosítsa a megnövekedett energiaigényt. Ettől a szív hevesebben dobog, az érzékek felerősödnek és hatalmas mennyiségű energia termelődik a túléléshez.