Visszatér valaha a koronavírus előtti világ? Ezt gondolják a magyarok
Az Ipsos április közvélemény-kutatásából kiderül, hogy kevesen hisznek a gyors újranyitásban és egyre többen kérnek oltást.
A magyarok többsége óvatos nyitást vár
A kormány által bejelentett fokozatos nyitástól függetlenül tartja a személyes védekezésre vonatkozó szokásait a felnőtt lakosság, odafigyel a maszkviselésre és a kézmosásokra, újra nagyobb arányban kerüli a személyes találkozókat és a tömegközlekedést – derül ki az Ipsos rendszeres havi mérésének áprilisi eredményeiből. Az átalános óvatosság mutatója azonban, a továbbra is magas megbetegedési és halálozási értékek ellenére sem közelíti meg az év eleji lokális csúcsot, amikor a legtöbben úgy gondolták, a gazdaság megmentése legalább annyira fontos, mint az egészség védelme.
Meddig tartanak még a korlátozások?
A magyar lakosság 57%-a úgy véli, hogy augusztusig véget érnek a korlátozások Magyarországon, és minden visszatér a korábbi rendbe, míg májusi nyitásra mindössze 21% számít. A kérdés azonban eléggé megosztónak bizonyult, ugyanis körülbelül egyötödnyi tábor (18%) nem tudta megtippelni a nyitás dátumát, 8% pedig meglehetősen pesszimista: szerintük soha nem áll vissza a korábbi állapot, maradnak bizonyos szintű korlátozások. A lakossági várakozásokat összegezve a teljes nyitás legvalószínűbb dátumának június tűnik honfitársaink számára.
A legoptimistább lakossági szegmens a 40-49 éveseké, akik közül minden negyedik lakos két hónapon belüli nyitást vár, 44%-uk pedig három hónapon belül tudja elképzelni a korlátozások teljes eltörlését. A nyugat-dunántúli lakosság hasonlóan látja a jövőt (30% és 46%). A 30 év alatti felnőtt lakosság (16% és 32%) és a dél-dunántúli régió (4% és 23%) a szkeptikus ellenpólust képviselik.