Sokkoló eredmény: ennyi ember haláláért felelős a klímaváltozás világszerte

Egy új kutatás eredményei alapján a hőséghez köthető halálozások több mint harmadáért a globális felmelegedés következtében bekövetkező klímaváltozás tehető felelőssé.
Gyilkos hőség
A hőséggel összefüggő halálesetek több mint egyharmada a világ számos részén az ember által előidézett klímaváltozással járó extra felmelegedésnek tudható be – derül ki egy új kutatásból, ami erőteljes fellépést sürget az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorításában, a közegészség védelme érdekében.
A Nature Climate Change nevű szaklapban publikált tanulmányban 70 kutató vett részt, akik számos nagyszabású epidemiológiai és klímaváltozáshoz köthető projekt adatait használták fel, összesen 43 országból – írja a New York Times. Ebből pedig az derült ki, hogy a hőséghez köthető halálozások száma a meleg évszakokban átlagosan 37 százalékkal nőtt meg az utóbbi időben a klímaváltozás hatására, de van ahol ez akár a 76 százalékot is eléri.
Bolygónk hőmérséklete már így is egy Celsius-fokkal melegebb, mint az iparosodás előtti időkben, és további felmelegedést jósolnak, amely katasztrofális eredményekkel is járhat, ha az üvegházhatású gázok, például a szén-dioxid és a metán globális kibocsátását nem sikerül kordában tartanunk.
Ez az első ennyire nagyszabású vizsgálat, ami igyekszik globálisan tekinteni a problémára: több száz helyszínen, több évtizeden keresztül vizsgálták a problémát, így a következtetések is átfogóbbak lehettek. Korábban is végeztek már hasonló kutatásokat, de általában csak egyes városokra való tekintettel.
Számos vizsgált helyen azt állapították meg a tudósok, hogy az éghajlatváltozáshoz köthető halálozások száma évente több tucat és több száz között van, a világ egyes részein pedig az összes halálozás 5 százalékát tette ki. Az összes kontinensen felfedezhető a klímaváltozás hatása a mortalitásra, a helyek közötti különbségek többek között az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, az építészet, a városi népsűrűség és az életmód különbségeiben keresendők. Ez alapján tisztán elválaszthatók gazdag és szegény régiók.
Megállapították, hogy Észak-Amerika és Kelet-Ázsia területén kisebb az éghajlattal összefüggő halálozások hányada, egyes közép- és dél-amerikai nemzetek viszont több mint 70 százalékos arányban tapasztalták a felmelegedés hatásait. Az arányszám azonban nem teljesen pontos, hiszen nem mindenhonnan sikerült adatot gyűjteniük, többek között Afrika és Dél-Ázsia egyes területeiről sem. Ráadásul pont a legszegényebb és az éghajlatváltozásra leginkább fogékony területekről hiányoznak az egészségügyi adatok, ahol a népesség legnagyobb mértékű növekedése várható a jövőben.
Ezek az eredmények csak tovább erősítik azt, amit a kutatók évek óta mondogatnak, mégpedig, hogy a klímaváltozás nem az eljövendő generációk problémája, hanem már most is jelen van és nagy hatással van a mindennapjainkra és az egészségünkre. A helyzet ráadásul egyre rosszabb lesz, ezért kiemelten fontos, hogy mihamarabb cselekedjünk. Lényegében minden hővel összefüggő haláleset megelőzhető, csak helyes döntéseket kell meghoznunk az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.
A probléma valós, mihamarabb cselekednünk kell
Sokan nem tudják, de ez volt a Szovjetunió legnagyobb nukleáris balesete valójában.
Fotó és leadfotó: 123rf.com
Oldalak
