Kitelepülnél? Ennyit fizetnek külföldön
A külföldön dolgozó magyar munkavállalók nagy részét a magasabb fizetés és a jobb életkörülmények motiválják a kitelepülésben. Részletesen megnéztük, hogy milyen végzettséggel, melyik országban mire számíthatunk. Lássuk, érdemes-e külhonban munkát vállalni!
Siker külföldön is
Ha már eldöntöttük, hogy költözünk és szeretnénk sikeresek lenni, akkor legalább alapszintű nyelvtudásra, némi kezdőtőkére, kitartásra, szorgalomra, nagy fokú rugalmasságra és toleranciára lesz szükségünk - és persze jó kapcsolatteremtő képességre.
Mennyi az annyi?
Fizetések tekintetében a magyar fizetések többszörösével számolhatunk, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy a megélhetési költségek - mint közlekedés, lakbér, étkezés - is lényegesebben magasabbak lehetnek, mint hazánkban.
Nagy-Britannia
A Egyesült Királyságban a minimálbér átszámítva 376 ezer forint, általában ezt az összeget kínálják a munkaközvetítők is a munkára jelentkező magyaroknak, amit havonta kapnak meg a munkavállalók.
Írország
Az íreknél a minimálbér 450 ezer forint, amivel a második legjobbak Európában, munkát viszont nem könnyű találni, a megélhetés pedig egyenesen drága.
Németország
Nincs központilag megállapított minimálbér, az esetek nagy részében a munkavállaló és a munkaadó közti megállapodásától függ a fizetés. Egy pályakezdő informatikus 670 ezer forint, a szakmunkások 590 ezer forint, a vendéglátásban dolgozók 420 ezer forint, míg a nyelvtudás és szakma nélküliek 240 ezer forintos fizetésre számíthatnak.
Ausztria
Az osztrákoknál 377 ezer és 464 ezer forint között mozog a minimálbér szakmától függően és általában 14 alkalommal kapnak fizetést a munkavállalók – a karácsonyi és nyaralási bónusz miatt - viszont a munkaórák száma 40 és 54 óra között mozog.
Franciaország
A minimálbér 420 ezer forint, ami bizonyos szektorokban magasabb is lehet, a területenkénti eltérések viszont nagyok: Párizsban a fizetések jóval magasabbak, de az élet is lényegesen drágább a fővárosban.
Még több: Ezekre figyelj, ha munkát vállalsz!