Keleti csoda! Testtípusok és személyiségjegyek az ayurvédában
A hagyományos, holisztikus szemléletű indiai orvoslás a harmónia, az egészség és a test, szellem és lélek egységének megőrzése érdekében három típusba sorolja az embereket.
Az ayurvédáról
Az ayurvéda holisztikus szemléletű orvoslás, vagy még ennél is inkább életszemlélet és filozófiai rendszer. A hagyományos nyugati gyógyítással szemben elsődleges célja a test, a szellem és a lélek egységének megőrzése, nem pedig az utólagos gyógyítás.
Céljának eléréséhez az embereket három különböző testtípusba és ehhez társuló személyiségtípusba sorolja. A tipizálás értelme, hogy mindenki megtalálhassa a számára megfelelő életvitelt, táplálkozási, pihenési módot és mozgásformát.
Ha az alkatunknak megfelelő életmód szerint rendezzük be mindennapjainkat, és harmóniában élünk egyéni, e típusok által meghatározott szükségleteinkkel, akkor egészségesek és kiegyensúlyozottak maradhatunk, míg ha ezek figyelmen kívül hagyásának következtében felborul a testi-lelki egyensúly, és betegségek jelentkeznek, akkor az alkatunkhoz illő életmóddal lehet érdemes megpróbálni visszaszerezni egészségünket.
Az ayurvédában megkülönböztetett három típus különböző természeti jelenségekhez kapcsolódik: a Vata a levegőhöz, a Pitta a tűzhöz és a vízhez, a Kapha pedig a földhöz és a vízhez.
A Vata típus
Testalkatát tekintve magas, nyúlánk, vékony, hosszú végtagokkal, barna szemmel és hajjal. Bőre és szeme könnyen kiszárad, izzadásra nem hajlamos, keze és lába gyakran hideg, és könnyen megfázik. Kreatív, aki könnyen és örömmel tanul, ugyanakkor gyorsan is felejt. Élénk, kellemes, társaságkedvelő ember, akivel könnyű kijönni, bár hangulata gyakran ingadozik.