Jeanne d'Arc boszorkány volt?

Az orléans-i szűzként ismert Jeanne d'Arc alakját számos legenda övezi. Egyes történetek szerint Johanna cselekedeteit nem égi hírnökök, hanem álruhás ördögök irányították.

A pásztorlány
A számos film alapjául szolgáló történet 1412-ben Johanna születésével veszi kezdetét. A franciaországi Domrémyben napvilágot látott lány apjai birkát legeltette, de híres volt arról, hogy úgy varrt és kötött, mint bármelyik roueni úrhölgy. Egy napon azonban égi hírnök ment Johannához, aki látomása hatására otthagyta faluját s 16 évesen a királyi udvarba ment, hogy ott az angolok és a burgundiak elleni felkelésre buzdítson.

Szentek és Johanna
Jeanne d'Arc mindvégig szentül hitte, hogy cselekedeteit angyalok befolyásolják, akik először 13 éves korában látogatták meg. A pásztorlány állítása szerint többször találkozott Alexandriai Szent Katalinnal és Antiochiai Szent Margittal is, akiknek kultuszát és tiszteletét 1969-ben hivatalosan is eltörölték.

Angyalok vagy álruhás ördögök?
Johanna állítólag 19 éves korában bekövetkezett haláláig minden áldott nap hangokat hallott, sőt egyes feljegyzések szerint Johanna hús-vér emberekként kezelte szent látogatóit, akikkel nemcsak beszélgetett, de sokszor magához is ölelte őket. Pere során a bírák hosszan tartó, szigorú kihallgatás után arra következtetésre jutottak, hogy a Johanna által vizualizált alakok álruhás ördögök voltak, akiknek az volt a fő feladatuk és céljuk, hogy bűnre csábítsák a fiatal lányt. A látványos sikereket elért pásztorlányt boszorkánynak, eretneknek bélygezték, mivel nem volt hajlandó elfogadni ezt az érvelést.

Megmenekült volna az orléans-i szűz?
Az orléans-i szűz életrajzírója szerint a lány jövendölőképességre is szert tett, hisz 65 esetben igazolható, hogy a lány jóslata pontosan bevált. Állítólag az égi hangok megígérték Johannának, hogy meg fog menekülni, ám 1431. május 30-án Rouen piacterén nagy tömeg szeme láttára megégették az 500 évvel később szentnek nyilvánított Jeanne d'Arcot. Röviddel halála után azonban, olyan kósza hírek terjedtek, miszerint nem Johannát égették meg a máglyán, amire meg is volt az esély, hisz a megégetett személy fején csuklya volt. A teóriák szerint egy ,,igazi" boszorkányt égettek el Johanna helyett, aki így szabadon és inkognitóban távozhatott. A máglyahalál után 5 évvel később egy Johannára feltűnően hasonlító nő bukkant fel, aki állította, hogy ő az orléans-i szűz. Mivel senki nem hitt a fiatal nőnek, így a hölgy férjhez ment Robert des Armoises-hoz, akinek két gyermeket szült, majd 1449 körül meghalt. Vajon az orléansi-szűz lett volna?

Oldalak

Video Így ünnepelte 2024-ben az Inspiráló Nőket a Femcafe
Lifestyle
Hazánkban egy évtized után először tettek közzé reprezentatív felmérést, mely a bántalmazott nők arányáról ad tájékoztatást.
Lifestyle
Két ábra, hat parányi, nehezen észrevehető, de fontos különbség. Boldogulsz a feladattal?
Sztárok
Egy évtized után befejeződik az Elviszlek magammal című műsor, melyben D. Tóth Kriszta egy autó volánja mögött ülve faggatta aktuális vendégeit magánéleti és szakmai kérdésekről.
Lifestyle
A koronavírus-járvány felmérhetetlenül nagy hatást gyakorolt a társadalomra: a Great Lockdown idején az életünk fenekestül felfordult, és bonyolult - sok esetben feleslegesnek vagy túlzónak gondolt...
Lifestyle