Harc a penész ellen! Ne ess kétségbe, mert van megoldás
Apró pettyekből álló több tenyérnyi foltok a falakon és a sarokban - ez minden háziasszony rémálma. A penész nagyon rondán mutat, bárhol is üti fel a fejét, ám az hagyján, hogy egyáltalán nem esztétikus, még betegséget is okozhat.
Ha valaki penészes falakat emleget, akkor az emberek többségének rögtön a régi típusú, öreg épületek jutnak az eszébe. Pedig a penésszel az a helyzet, hogy bárhol felbukkanhat, ahol alkalmasak számára a körülmények, legyen az újépítésű ház, vagy egy polgári lakás.
Az újépítésű házak is hajlamosak a penészesedésre, főleg akkor, ha nem hagytak nekik kellő időt a száradásra, vagy épp a szellőztetés hiánya miatt. Sőt, akkor is lehet penész a lakásban, ha épp nincs is semmi nyoma.
Az alattomos rejtőzködő
A penésszel kapcsolatos betegség úgy kezdődik, mint minden megfázás, csak éppen minden ok nélkül történik. A tünetek: hosszú ideig tartó orrdugulás, köhögés, légúti irritáció. Kezdetben csak ezek a tünetek jelentkeznek, ám hosszú távon idült arcüreggyulladást okoz a penész, és ez pedig egyéb szövődményekkel is járhat.
Ezek a tünetek főként télen jelentkeznek, amikor az ajtókat, ablakokat huzamosabb ideig is bezárva tartjuk, és a szellőztetés is nehézkesebb.
A penészfoltokat a szemfüles háziasszonyok 2-3 nap alatt eltüntetik, így azok nem is okoznak később problémát. Ám vannak olyan telepek, amelyek "láthatatlanok", ha valaki hasonló tünetek tapasztal, akkor érdemes széthúzni a bútorokat és mögéjük nézni, ugyanez vonatkozik a nagy falikárpitokra és falvédőkre.
Nagyobb a probléma, ha a penész a gipszkarton falak, illetve a tapéta mögött bújik meg. A tapétát érdemes mihamarabb eltávolítani, és helyette lélegző festékkel borítani a falakat. A gipszkarton mögötti penésszel pedig csak szakember tud bármit is kezdeni.
Harc a penész ellen
Ha tudjuk az otthonunkról, hogy hajlamos a penészesedésre, akkor tegyünk néhány óvintézkedést. A konyhába, de akár a fürdőszobába is szereltessünk fel egy páraelszívó készüléket, amely a nedvesség nagy részét kiszűri, de emellett fontos, hogy naponta szellőztessünk. Amíg jó idő van, akár egész napra is nyitva hagyhatjuk az ablakokat.
Az északi, nedvesebb falakra, ha lehet, ne tegyünk bútorokat, ha ez elkerülhetetlen, akkor ügyeljünk arra, hogy a bútorok ne legyenek rátolva a falakra.
Fontos a jó szigetelés, hogy a pára ne csapódjon le a falakra. Ha kész lakást vásároltunk, akkor ez utólag is megoldható, csak épp körülményesebb, de az egészség és a rezsi szempontjából mindenképp megéri.
Ha mégis penészfoltokat észlelünk, akkor mihamarabb tüntessük el őket. A kulcs, az alapos szellőztetés és a lakás melegen tartása.
Fontos továbbá, hogy a fekete penészpöttyöknek nem szabad súroló mozdulatokkal nekiesni, mert így csak elkenődik az egész és örökre szóló nyomot hagy. A problémás részt alaposan át kell itatni ecettel, vagy Domestos-szal - vagy penészeltávolító szerekkel - és hagyni kell leszáradni, majd egy puha ecsettel lesöpörhető az undok penész. Ez után érdemes még egyszer ugyanazzal a folyadékkal kezelni a területet, de az alapos szellőztetés az eltávolítás után is fontos.