Lifestyle

89 évesen meghalt Nawal El Saadawi, az arab világ legnagyobb feminista gondolkodója

Nawal El Saadawi orvosként, íróként, emberi jogi aktivistaként és pszichiáterként is tevékenykedett. Az arab világ legjelesebb feminista gondolkodójaként vonult be a köztudatba. 89 éves korában érte a halál.

Egyiptom oroszlánlelkű feministája

89 éves korában elhunyt Nawal El Saadawi egyiptomi írónő, a feminizmus egyik legjelentősebb úttörője - jelentette a Guardian. 1931-ben látta meg a napvilágot egy aprócska egyiptomi faluban, jómódú családban. Tízévesen már férjhez akarták adni, ő azonban lázadt a tradíciók ellen - már gyermekként rajongva imádta az irodalmat és a Jane Eyre-t olvasta. Először táncosnő szeretett volna lenni, végül azonban az orvosi hivatás mellett kötelezte el magát. 1955-ben kapta kézhez orvosi diplomáját. Többször is férjhez ment, ám akárhányszor bekötötték a fejét, mindig válás lett a vége - El Saadawi azt mondta, a férfiak, akikkel dolga volt, sosem kezelték egyenlő félként. 1963-ban kinevezték a kormány népegészségügyi oktatásprogramjának vezetőjévé, de a politika folyamatosan gáncsolta. 1972-ben megjelent Women and Sex (Nők és szex) című tabusértő könyve, melyben olyan kényes témákat taglalt, mint a női szexualitás, a nők nemi szervének megcsonkítása és az egyiptomi társadalom szüzességgel kapcsolatos botrányos fixációja. Könyvét betilották, ő azonban folytatta a munkát. 1973-ban jelent meg A nő nullponton című botrányregénye, majd az Éva elrejtett arca című kötete, mely kendőzetlenül tárta az olvasók elé, milyen erőszakos jogsértéseket követnek el a nők ellen az arab világban.

Küzdelmes évtizedek

Anwar Sadat korábbi egyiptomi elnök 1981-ben két hónapra börtönbe záratta az írónőt, és bár kiszabadult, műveit cenzúrázni kezdték saját hazájában. A helyzete ellehetetlenült, s a kilencvenes években végül az emigráció mellett döntött. Az Amerikai Egyesült Államokban, Észak-Karolinában lelt menedékre, ahonnan csak 2005-ben költözött vissza Egyiptomba. Ekkor indult a helyi elnökválasztáson, ám kampányát végül mégis megszakította, mert azzal vádolta a biztonsági erőket, hogy megakadályozták abban, hogy gyűléseket tartson. 2005-ben az írnő Belgiumban megkapta az Inana Nemzetközi Díjat, egy évvel azt követően, hogy elnyerte az Európa Tanács Észak-Dél díját. 2020-ban a Time Magazin Az év 100 nője listáján is felbukkant. A legbátrabb egyiptomi nő, Nawal El Saadawi egy kairói kórházban hunyt el.

Leadfotó: Facebook

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Sztárok
      Jennifer Lopez és Ben Affleck 2022-ben kötötték össze az életüket, ám románcuk második nekifutásra is kudarccal végződőtt. Az 55 éves énekesnő könnyei azonban már felszáradtak, s mostanság egy ifjú...
      Lifestyle
      Csaknem 11 éve, 2014 februárjában vezették be a magyar lakossági ügyfelek számára a havonta két alkalommal, összesen maximum 150 ezer forint értékben történő, ingyenes készpénzfelvételt a...
      Lifestyle
      A Messenger mobilos változata 2024-ben kapott egy zseniális funkciót, amit pár hónappal ezelőtt kivezettek, ám most - mindenki legnagyobb örömére - visszatért.
      Sztárok
      Pikali Gerda az M5 Kontúr című portréműsorában tekintett vissza élete meghatározó pillanataira: gyermekkori nehézségeire, anyaságának örömeire és házasságának harmóniájára. Meghitt családi élete és...
      Lifestyle
      Már maga a feltételezés is bizarr, nemde? Hiszen joggal tehetjük fel a kérdést: vajon mi múlhat a betegen - és hozzátartozóin - egy ilyen szituációban? Nos, úgy tűnik nagyon is sok!
      Lifestyle
      Nagyot hasított a TikTokon az a felvétel, melyen bemutatják, hogyan lehet "becsapni" az önkiszolgáló kasszát az egyik legnépszerűbb diszkontláncnál.