Fájdalom és időjárás – mit mond a tudomány az időjárás okozta panaszokról?
„Ha jön a hideg, sajog a térdem; ha front van, fáj a sebem; ha erős a szél, feszülnek az izmaim” – ugye ismerős? De, valóban létezik az a hatás, amit a frontnak, a szélnek vagy éppen a hirtelen jött lehűlésnek tulajdonítunk?
A témában számos kutatást végeztek
Redelmeier & Tversky például a gyulladásos fájdalom intenzitását vizsgálta a légnyomás, a hőmérséklet és a páratartalom változásának összefüggésében egy olyan módszerrel, ahol a vizsgált személyek maguk rögzítették a fájdalomszintet. Érdekes módon semmilyen kapcsolatot nem találtak a vizsgált tényezők között.
Egy másik kutatás a hőmérséklet, a légnyomás és a csapadék hatását vizsgálta, de szignifikáns kapcsolat egyedül a növekvő légnyomás és a kézízületi fájdalom között volt, az is kizárólag nők esetében.
Tudjuk, hogy a kevesebb idejű napsütés összefügg a depresszióval, a szorongással és a pszichoszomatikus tünetek megjelenésével. Egy Angliában végzett tanulmány szerint pedig azokon a napokon, amikor melegebb volt az idő és több a napsütéses órák száma, kevesebb fájdalmat jeleztek a vizsgált alanyok.
Érdekelnek a kutatások? Lapozz a következő oldalra