Egyszerű, mégis sokoldalú - Hatékonyságban verhetetlen a köredzés
Nem csak hatékony, de egyszerű is, ám az egyszerű szó ne tévesszen meg, kizárólag arra utal, hogy nem igényel különösebb eszközt és helyet, valamint bonyolult koreográfiát. Ezzel szemben viszont borzasztóan hatékony, ám csak annak ajánljuk, akinek már van egy kis edzettsége. A köredzésről van szó, lássuk, miért olyan szuper és a végén megosztunk veled egy saját testsúlyos köredzés-tervet is!
Mi is az a köredzés?
A köredzés napjainkban sokoldalúsága és hatékonysága miatt egyre népszerűbb módszer és könnyedén beépíthető bármely sportágba. A lényege annyi, hogy különböző, legalább 9 gyakorlatállomás van (többnyire körben elhelyezve) és ezeken meghatározott ideig, meghatározott sorrendben hajtják végre a feladatokat, vagyis pihenő nélkül körbe haladnak. Minden egyes kört 3-4-5 vagy akár több alkalommal elvégeznek. Így viszonylag rövid idő alatt kellőképpen el lehet fáradni.
Miért olyan hatékony a köredzés?
A köredzés számos előnnyel bír. Mint ahogy előbb olvashattad, nagyon időtakarékos edzésmódszer, valamint kiválóan fejleszti az erőt és az állóképességet, eltérő kondíciójú emberek is végezhetik egyszerre, valamint a férfiak és a nők számára is egyaránt intenzív edzést biztosít. A köredzés célja a légző- és szív-keringési rendszer fejlesztése, a nagy izomcsoportok foglalkoztatása, illetve az általános fittség növelése. Főleg azoknak ajánlunk, akik igazán szálkásítani, fogyni szeretnének, és azoknak, akik rövid idő alatt szeretnének hatékony edzést végezni.
Hogyan és mit is kell csinálni?
A köredzés-programot különböző gyakorlatokból állíthatjuk össze, amelyeket előre meghatározott állomásokon, meghatározott ideig végzünk, edzettségtől, gyakorlattól függően. A körök száma függ attól, hogy mennyi gyakorlatot tartalmaz egy kör, ami általában 8-10 állomás. A körök között edzettségtől függően 1-3 perc pihenőt tarthatunk. A gyakorlatokat folyamatosan változtatni, nehezíteni kell, hiszen a szervezet nagyon hamar alkalmazkodik.
Többféleképpen is nehezíthetjük edzésünket, mondjuk egyre nehezebb gyakorlatokat építünk be, több állomást iktatunk be, kevesebb pihenőidőt alkalmazunk, több kört teszünk meg, nagyobb súlyokat használunk stb. A köredzés végezhető akár csak saját testsúllyal, de intenzívebbé tehető eszközök felhasználásával (pl.: step pad, TRX, gumiszalag, kézi súlyzó, labda stb.). Valamint nyugodtan alkalmazhatjuk az edzőteremben is, különféle gépeket megjelölve a különböző állomásként.