Érdemes sok mesét olvasni a csöppségeknek
Meséket mindenki ismer és mindenkinek volt legalább egy, amit unalomig kellett olvasniuk a szülőknek. De miért szerettük őket? Miért tartják fontosnak, hogy gyerekkorunkban halljunk elég csodás történetet? A válasz a mesék mögöttes tartalmában rejlik.
A mesék jelentősége
Minden kultúrának megvannak a maga meséi és motívumai, amit minden gyereknek hallania kell, de a népmese az a műfaj, amely bármelyik korosztály figyelmét megragadja. A népmesék segítenek megérteni a társadalom belső problémáit és ezekhez alkalmazkodni, beilleszkedni. Ma már elavultnak tűnhetnek, hiszen nincsenek meg bennük a modern élet körülményeire utaló motívumok, de valójában a tartalom, a mondanivaló örökérvényű, hiszen változhatnak az életkörülmények, a technika, minden, ami körülvesz minket, de az embernek fel kell nőnie, el kell hagynia a szülői házat és saját életét kell élnie. Ez bármely korra igaz, és mindnyájunknak meg kell ezzel küzdenie.
Szülői védelem
A szülők gyakran óvni szeretnék gyermekeiket a szomorú vagy rossz képzetektől, így kínosan ügyelnek rá, hogy a gyermek csak az élet szép és kellemes oldalát lássa, a ,,nem neki való részeket’’ kihagyják, pedig ahogy az egysíkú táplálkozás nem tesz jót a szervezetnek, így a léleknek sem, ha csak egyféle világot ismerünk. Ezért is vannak jelen a mesékben olyan szereplők és motívumok, mint például a gonosz királynő, vagy a szegény sorsú fiatal gyermek, hogy elénk tárja az élet árnyoldalát is, hiszen ez is ugyanúgy az élet része.
Szereplők
A mesék szembesítik a gyermeket az alapvető emberi létfeltételekkel, ezért a szereplőknek nincs túl sok egyéni vonása, típusokat képviselnek, nem ambivalensek. Például az egyik testvér szép és szorgalmas, míg a másik lusta és buta, így ezek nem vonják el a gyerek figyelmét a fontosabb dolgokról, az egyszerű karakterek segítik a történet könnyebb megértését. A főszereplő gonosszal vívott csatája, valamilyen erkölcsi probléma megoldásáért való küzdelmet jelképezi. A gyermek így azonosul a hőssel, a külső és belső csatákon keresztül tanulja meg az erkölcsi törvényeket.
Kedvenc mese
Amikor egy gyerek újra meg újra hallani akar egy mesét, azt jelenti, abban talál megoldást a szorongásaira, de nincs tudatában miért hat rá ennyire, így fokozódik a mese varázsereje. Hogy melyik a gyerek kedvenc meséje attól is függ, épp milyen életkorban van, mindegyik életszakaszban más problémákkal kell megküzdenie és különböző mesékben találni rá megoldást. Kövessük gyermekünk kívánságait, olvassuk neki azt, amelyiket ő szeretné, és osztozzunk lelkesedésében így is támogatva őt.