Eldőlt: megszavazta a parlament a KATA módosítását
Megszavazta a parlament a KATA módosításáról szóló törvényjavaslatot, hatalmas a felháborodás.
Hivatalosan is kivégezték a katát
A módosításról 120 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett szavazott kedden a Ház, kivételes eljárásban.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a KATA, azaz a kisadózó vállalkozások tételes adója átalakításáról szóló törvényjavaslatot, a döntés pedig máris hatalmas felháborodást szült. A KATA módosításának ellenzői délelőtt 10 órára spontán tüntetést szerveztek a Kossuth tér elé, ami azóta is tart. Sőt, azóta már több hidat is blokád alá vettek a tüntetők.
Az új katatörvény szerint:
- az eddiginél magasabb, 18 millió forintos bevételi értékhatárig alkalmazható a jövőben a kisadózó vállalkozók tételes adóját, valamint
- az adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, termékeket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják.
„Érdekessége” az új törvénynek, hogy a taxisok ez alól kivételt képeznek, ők ugyanis továbbra is számlázhatnak majd cégeknek.
A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az új szabályozásra azért van szükség, mert a beérkező adatok és a kamarai visszajelzések alapján egyes munkaadók katás jogviszonyba kényszerítették munkavállalóikat, ezzel az államkasszát, a munkavállalókat és a tisztességes adózókat is megkárosították. Az új kata megszünteti a visszaéléseket, emellett kedvezőbb feltételeket kínál a lakosságnak értékesítő legkisebb vállalkozóknak – közölték.
A tételes adó mértéke továbbra is havi 50 ezer forint, megszűnik azonban az a lehetőség, hogy 75 ezer forint befizetésével az ellátási alap is emelkedik.
Az új kata szabályai szeptember 1-jétől lépnek hatályba, az új kata választásáról szóló nyilatkozatokat szeptember 25-éig nyújthatják be az adóhivatalhoz az érintettek. Akik nem kívánnak élni az új katával, választhatják az átalányadóra váltást is. Ezeknek a vállalkozóknak több idejük lesz az átállásra, ők október 31-ig jelenthetik be az átalányadó választását – írja az MTI.
Az adózási formát a jövőben csak egyéni vállalkozók választhatják.
A tüntetők a törvényjavaslat sürgősségi vitája, illetőleg a zárószavazás kijelölt, kora délutáni időpontjáig blokkolni kívánják Budapest egyik legforgalmasabb hídját.