Charles Fort - A furcsaságok gyűjtője

A furcsaságok gyűjtőjeként is ismert Charles Fortról nevezték el a mindennapi élet különös történeteinek gyűjteményét. A Fort-jelenségek a fekete eső és az égből hulló békák mellett már foglalkoztak az űr azonosítatlan tárgyaival is.
Az elkárhozottak könyve
Az 1874-ben született Fort újságíróként tevékenykedett, ám 42 évesen otthagyta munkahelyét és minden idejét a tudományos, természeti és emberi magatartásbeli kérdések iránt táplált növekedő érdeklődésének szentelte. A magyarázat nélküli vagy tudomásul sem vett különleges eseménnyek gyűjtésébe kezdett, majd az elképesztő történeteket négy, vaskos kötetben meg is jelentette. Az első, 1919-ben megjelent könyv a The Book of the Damned (Az elkárhozottak könyve) címet viselte, s az volt a különlegessége, hogy a hihetetlen sztorik leírásánál az író a homályos pontok megvilágítása mellett a saját véleményét is elmondta.
A racionális elvetése
Fort a tudományt csak elfogadott természetellenességként jellemezte, s nézetei szerint a ma tudománya a holnap babonája és fordítva. Az 1859-es halesőt azzal magyarázta, hogy az égben egy különleges óceán van és a halak onnan származhattak.
Persze azért nem vette a dolgot ennyire komolyan, hisz számos nyilatkozatában a racionalitás játékos elvetésének lehetőségét vázolta: ,,Elegem van a racionális magyarázatokból, amelyek korlátozzák a képzeletet, visszatartják az új érzékcsalódásokat."
Az ufókutatás atyja
Érdemes megemlíteni, hogy Fort volt az első, aki a levegőben látható tárgyakról szóló történeteket gyűjtötte, így már 30 évvel a repülőcsészealj vagy az ufó fogalmának megjelenése előtt foglalkozott a témával. A megmagyarázhatatlan dolgok iránt vonzódó Fort a New York Times 1926. szeptember 5-i számában egy olyan levelet adott közre, mely napjainkig is az ufó-viták középpontjában áll, hisz állítása szerint a közönyös emberek egyáltalán nem vennék észre a földönkívüliek megérkezését.
Oldalak
