A tudomány találgatása: női megérzés
Mi, nők előszeretettel hangoztatjuk, hogy létezik egy bizonyos intuíció, ami a logika szabályain felül áll: a női megérzés. Valóban létezik, vagy csak a férfiakat bosszantjuk a különleges képesség tévképzetével?
Az a bizonyos női megérzés
Évszázadok óta tartja magát a közhely, vagy állítás miszerint a nők sokkal jobb, már-már misztikus megérző képességgel rendelkeznek, mint a férfiak. Ezt részben a tudomány is igazolta: amit mi hétköznapi nyelven női megérzésnek kereszteltünk, az valójában a két nem eltérő agyi felépítéséből következik. Egyrészt a nők nagyobb százaléka használja a jobb agyféltekéjét, ami köztudottan az érzelmek oldala az agyban, ezért a nők empatikusabbak és a társas kapcsolatok terén is kiegyensúlyozottabban működnek.
A férfiak ezzel szemben a bal agyféltekéjüket használják, vagyis a logikai oldalt. A nők tehát kifinomultabb érzékekkel rendelkeznek, így minden apró jelenséget észlelnek és reagálnak is azokra. Másrészt a női agyban a két agyfélteke közötti információáramlás gyorsabb, mint a férfiak esetében.
Csak mítosz lenne?
A tudósok azonban amellett, hogy bizonyos mértékig alátámasztották a női megérzés létezését, nemrégiben meg is cáfolták azt. Richard Wiseman hat évvel ezelőtt végzet online kutatása és az interneten keresztül kitöltetett kérdőívek tanúsága végleges csapást mért a női megérzés legendájára. A teszt első részében őszinte és megjátszott arckifejezéseket kellett felismerniük a résztvevőknek, itt a férfiak egy százalékkal jobb teljesítményt értek el, mint a nők. A feladat második részében, ellenkező neműek fotósorozatából kellett kiválasztani a természetes arckifejezést, itt a férfiak kilenc százalékkal nyújtottak jobb teljesítményt.
A kutatásokból az is kiderült, hogy a férfiak alábecsülik magukat intuíciós képességeik terén, pedig a kapott eredmények alapján erre semmi okuk nem lenne. A 2005-ös tesztek ugyan megingatták a női megérzés talaját, de valóban mérhető ilyen tesztekkel ez a fajta képesség? Talán mind a nők, mind a férfiak birtokában vannak ennek az elemi ösztönnek, csak a férfiak logikus gondolkodása a való életben többnyire elnyomja azt? Rengeteg kérdés merülhet fel a témával kapcsolatban, de annyi bizonyos, hogy már mindannyian megéltünk olyan élethelyzeteket, amikor a megérzéseink helyesen sugalmaztak dolgokat. Miért ne hallgathatnánk rájuk?