A ragadozó atkák épp olyan hatékonyak, mint a rovar- és atkaölő szerek
Atkákról a nők nem szívesen hallanak: a poratkán kívül azonban a kertekben is találkozunk ilyen rovarokkal. Itt szerencsére a kártevő atkáknak vannak természetes ellenségeik. Ilyenek többek között a katicák, a zöld fátyolkák lárvái, a virágpoloskák valamint a ragadozó atkák.
A Csodakertész Barna Faiskola rovarok ellen bevethető termékei között megtalálhatók a ragadozó atkák is. Azt ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy egy olyan ízeltlábúról van szó, amely a téli, +10 °C alatti hőmérsékleten inaktív. Éppen ezért csak a tél folyamán, december elejétől február végéig lehet őket szállítani és áttelepíteni új lakhelyükre.
Amikor megenyhül az idő tavasszal, akkor előbújnak ezek a parányi élőlények a rejtekükből. Ezt követően megkezdik áldásos tevékenységüket, azaz pusztítani kezdik a kártevő atkákat, és el is szaporodnak. A fenti webshop ezen okokból kifolyólag csak február végén tudja a ragadozó atkákat postázni.
Különleges bánásmódot igényelnek
Fontos, hogy ha ragadozó atkákat szeretnénk telepíteni a kertünkbe, akkor a megrendelésünket február közepéig legkésőbb le kell adnunk az említett internetes áruházban. A szállításhoz tesznek a csomagba jégakkut is, hiszen kellemetlen volna, ha az atkák útközben inaktív állapotukból felriadnának, így viszont biztosítani lehet a kellő hőmérsékletet.
Lényeges, hogy ha megkapjuk a ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkokat, akkor mielőbb helyezzük ki őket a kertünkben. Ha nem azonnal fogjuk tudni felhasználni őket, akkor addig tartsuk a terméket 10 °C alatt, például a hűtőben. Mindenképpen párás és sötét helyre van szükségük az atkáknak addig, amíg aktívvá nem válhatnak, máskülönben kiszáradhatnak.
Így ismerhetjük fel, ha ragadozó atkákra van szükségünk
Amennyiben a kertünkben azt vesszük észre, hogy egyes növényeink levelein sárgás, zöldes színű foltok jelennek meg, az intő jel lehet. A kártevő atkák szívogatásait szabad szemmel nem lehet látni, viszont a következmények alapján tudhatjuk, hogy jelen vannak. A levelek ugyanis deformálódni szoktak, és a hajtások pedig gyengén fejlődnek.
Amennyiben nagyon súlyos a kártétel, akkor a szőlővirágzatok meg sem nőnek, sőt, akár le is száradhatnak. A szőlő esetén csalhatatlan tünet, ha a leveleken kitüremkedéseket tapasztalunk.
Többféle atka is jelen lehet egy konyhakertben
A takácsatka mellett a piros gyümölcsfa-takácsatka, az almatermésűek levélatkája, a szőlő-levélatka és a szőlő-gubacsatka egyaránt előfordulhat egy kiskertben. Szűznemzés útján sajnos hamar elszaporodnak ezen fajok. Ráadásul át is telelnek, méghozzá csoportosan a rügyekben.
Tavasszal aztán a duzzadó rügyeket támadják. Később a hajtások és a levelek is megsínylik a kártevő atkák jelenlétét, amely következménye terméskiesés lehet, rosszabb esetben pedig ki is pusztulhat a növény.
Növényeinket ragadozó atkákkal megvédhetjük ezek ellen a kártevőkkel szemben. Egy nagyobb fára három, kisebb fákra, bokrokra 1-2 filccsík kihelyezése javasolt. Sövény esetén minden tagra egy filcscsíkot tegyünk.