Takarékos megoldások a természet energiájával
Az épülő vagy korszerűsítés előtt álló épületeknél egyre népszerűbb megoldás a hőszivattyú. De vajon tényleg mélyen a zsebébe kell-e nyúlnia annak, aki ezt az energiahatékony megoldást választja?
„A hőszivattyú az egyik leggazdaságosabb, leghatékonyabb és legkörnyezettudatosabb fűtési-, illetve melegvíz-készítési módszer. Ugyanakkor a hőszivattyú egy hosszútávú befektetés és a beruházási költségeket is ennek figyelembevételével érdemes megvizsgálni.” – magyarázza a Gree hőszivattyúk kereskedelmi igazgatója, ifj. Korcsok Gábor.
A hőszivattyú a természet energiáját hasznosítja, a technológia lényegében a hűtőgép működési elvének a fordítottja: a külső környezetből vonja ki a hőt és szállítja azt az épület belsejébe. A kiépített rendszer a nyári hónapokban a lakás hűtésére is használható. A hőszivattyú károsanyagkibocsátás nélkül működik. Aki ezt a megoldást választja, függetlenítheti magát a fosszilis tüzelőanyagoktól, a gázszolgáltatóktól és a kiszámíthatatlan energiaáraktól.
Bonyolult és hosszadalmas engedélyeztetés nélkül
Ifj. Korcsok Gábor felhívta a figyelmet arra is, hogy a hagyományos fűtési rendszerekkel ellentétben, itt nem kell számolni olyan járulékos és adminisztrációs költségekkel, mint akár a kéménybélelés vagy a gázterv engedélyeztetése. Napelemes rendszerrel összekapcsolva akár 100 százalékban megújuló energiával működtethető.
Ez a fűtési-hűtési mód azok számára ideális, akik vállalni tudják az egyszeri, nagyobb beruházási költségeket, cserébe a későbbi, jelentősen alacsonyabb rezsiszámlákért. A hőszivattyús rendszer kiépítésének költsége elérheti a 4-5 millió forintot is. Ugyanakkor nagy különbség lehet az egyes gyártók készülékei között, amely jelentkezik a minőség, az energiafogyasztás, a zajszint, műszaki háttér támogatás, és a későbbi alkatrészellátás területén is.
„Az árat jelentősen befolyásolja, hogy mekkora teljesítményű rendszerről van szó, illetve az is, hogy milyen típusú hőleadókat választanak a beruházók. A telepítési költségek fontos részét képezi, hogy milyen egyéb kiegészítőkre, csövezésre van szükség. A hőszivattyú típus kiválasztásánál figyelembe kell venni, a felhasználási környezetet, fel kell mérni az épület szigetelését, alapterületét, a belmagasságot, azaz hőszükségletet kell számolni.” – tette hozzá ifj. Korcsok Gábor.