Ezeréves díszítési ötletek az épületek falain
Az épületek falának díszítése nem újkeletű, ezer évre, sőt több ezer évre tekint vissza. Az egykori épületeken kőből, gipszből faragott díszítések egyértelműen az egyediséget hivatottak kifejezni.
Ma már csak épületdíszítő elem
Amit ma épületdíszítő elemként definiálunk, annak egykoron építészeti funkciója is volt. A boltív teherhordó funkcióval bírt, a kváderkő pedig a sarok védelmét látta el. A modern technológiák és anyagok használatával azonban ezek funkciójukat vesztették, és manapság, mint dekorációs elem kerülnek fel az épületek falaira. Ezeken kívül azonban többféle stukkó létezik, amelyet ma is használunk, főként látványossága miatt a külső falak díszítése miatt.
A stukkó kifejezetten a fal díszítését szolgálja. Fénykorában a helyszínen készítették el a súlyos dekorációkat, hiszen a gipsz és a kő is törékeny, szállításuk nehézkes. Ezzel szemben ma már olyan anyagokból készülnek a stukkók, amelyek légiesen könnyedek, és ennek ellenére is ütésállók, jól szállíthatók, ragasztással is rögzíthetők - egyszóval könnyen felhasználhatóak. A stukkók két okból keresettek a mai világban.
Modern lakások klasszikus díszítőeleme
A skandináv lakberendezési stílus előszeretettel használ mintás díszeket a falon, de a polgári lakások felújításánál is szükségesek lehetnek ezek a klasszikus profilok. Felrakhatjuk őket a mennyezet és az oldalfal találkozási pontjába, ezzel lágyítva a plafon sarkát. Egyes típusokban rejtett világítás is kiépíthető, így együttesen gondoskodhatunk a hangulatfényről és a faldíszítésről.
Örök kedvenc: a rozetta
A csillárt díszítő elemet rozettának hívják. Nevét a kör alakról és a rózsát utánzó megjelenésről együttesen kapta. Legtöbbször a mennyezet közepén helyezkedik el, a lámpatest alatt. Manapság lámpa nélkül is előszeretettel használják az oldalfalak díszítésére. Ilyen esetekben változó méretű és változó mintázatú rozettákat kombinálnak egymással a minél különlegesebb látvány érdekében. Különböző színekre festve még vidámabb összhatás érhető el!
Értékmegőrzés egyszerűen
Hagyományőrző szándéka révén ma is keresettek a stukkók. Műemlék jellegű intézmények felújításakor cél, hogy visszaállítsák az eredeti látványt. Gyakran csak egyedi gyártás keretén belül másolható le a régi stukkó és pótolható be az eredeti helyére. De természetesen rengeteg szériatermék kapható, amellyel utánozhatjuk a fenséges látványt, ha tradicionális épületek homlokzati díszítését tűztük ki.
21. századi technológia
Ahogy említettük, a súlyos kő és törékeny gipsz helyett ma már szintetikus anyagokból készülnek a stukkók. A polisztirol és hungarocell termékek viszonylag olcsó árú, de sérülékeny, így inkább mennyezeti díszítésre használatos. A poliuretán rendkívül strapabíró, kiváló ütésállósága révén az oldalfalak és lábazatok legjobb díszítő anyaga.
Az ANRO díszléc webáruházban mindenféle anyagot megtalál, sőt akár egyedi elképzelés szerint is tudjuk biztosítani egy mintázat elkészítését. Blogunkban ötleteket is találhat az épületek dekorációjához, és kivitelezési útmutatókkal is segítjük, ha díszléc felrakásról van szó. Forduljon hozzánk bátran és tegye szebbé épülete falait az ANRO díszlécek segítségével!