Őszi díszek a teraszon, avagy, így teheted kint is igazán hangulatossá otthonodat
A jól berendezett terasz és a kerti nappali olyan kültéri helyiség, amely a ház természetes folytatásaként, valódi lakótérként szolgálhat az év nagy részében. Átmenetet képez a kert és a ház között, és ideális hely a kikapcsolódásra, étkezésre, de akár a munkavégzésre is. Ősszel, a hideg beköszöntével ugyan korlátozottabbak a lehetőségeink, de a napfényes délutánokon vagy hétvégén egy pokróccal takarózva a kávé és a tea is kellemesebb a teraszon… és ha ez így van, díszítsük fel egy kicsit az évszaknak megfelelően.
Hogyan álljunk hozzá a díszítés megtervezéshez?
Elsősorban vegyük figyelembe a ház és az udvar stílusát. A falazat, a nyílászárók vagy a térkő árnyalata alapjaiban meghatározhatja, hogy milyen színű díszeket használjunk. Az őszi dekorációnak az a célja, hogy melegséggel és kellemes hangulattal töltse meg a teret, és nem az, hogy giccses színkavalkádot hozzunk létre. A díszítést a kerti nappali és a terasz méreteihez kell igazítani, így biztosan nem lesz zsúfolt a tér. Ha a terasz kicsi, akkor kisebb, kompaktabb dekorációs elemeket válasszunk, ha pedig nagy, akkor összetettebb, látványosabb dekorációs elemeket is használhatunk.
Mivel díszítsük fel a teraszt?
Ehhez számos lehetőség áll rendelkezésünkre, melyek közül az egyik legnépszerűbb a sütőtökök és dísztökök használata. A sütőtökök élénk színei már távolról felhívják magukra a figyelmet, és könnyen kombinálhatók más őszi dekorációs elemekkel, cserepes krizantémokkal, vadgesztenyével, szalmával.
Szintén jó lehetőség – az élő növények mellett – a száraz növények alkalmazása is. Ha kertünk évelőágyásaiba ültetünk óriás cickafarkot, annak a virága díszfüvek bugáival, ősszel érő, bogyójukkal díszítő növények hajtásaival látványos dísz lehet egy változatos csokorban. Számtalan mezei növény virágzata gyűjthető egy hétvégi kirándulás során, vagy a prérikertek gyakori növényei közül is válogathatunk. Ilyen lehet a szamárkóró, amely hosszan megőrzi díszítő értékét.
Még személyesebbé teszi a teraszunkat, ha néhány régi, hozzánk kötődő tárgyat is felhasználunk. Metszőollót, rozsdás fűrészt a padlásról vagy egy régi gyógyszeres üveget, amely akár még vázaként is szolgálhat a száraz növényeknek. Persze felhasználhatunk szalmát, diót, almát, száraz faleveleket vagy bármit, ami az őszre emlékeztet, és összhangba hozható a lakókörnyezetünkkel.
Fények a teraszon
Akár az őszi díszítések kiemelése, akár a kint töltött pillanatok miatt érdemes átgondolni a világítást is. A természetes fények meghitté teszik a hangulatot, az apró lámpásokban a mécsesek a korai sötétedés után kellemes, nem hivalkodó fókuszpontot adnak a dekorációs elemeknek. Hasonló hatást érhetünk el a melegfényű napelemes fényfüzérekkel is, amelyeket akár egy színes borospalackban vagy az őszi díszítés körül, szabálytalanul is elhelyezhetünk. Arra azért mindenképpen érdemes figyelmet fordítani, hogy nyílt lángot felügyelet nélkül csak zárt mécsestartóban szabad magára hagyni.
A gyertyából kicseppenő viasz, a faragott tök nyomot hagyhat a terasz felületén. Érdemes néha ellenőrizni, hogy a néhány hétig díszként elhelyezett dekoráció nem szennyezi-e a teraszt, a kerti nappalit. Ha a burkolat térkőből készült, a látszó szennyeződést megakadályozhatjuk azzal, ha impregnáljuk a köveket, a faburkolatnál pedig érdemes valamilyen alátétet használni a dekorációhoz, amely lehet egy fából készült gyümölcsös láda, egy régi bútorból származó fiók, vagy egy fonott kosár is.