Festés a hőségben? Ezekkel a mesteri trükkökkel sima ügy!
30 °C feletti hőmérsékletnél kockázatos festeni, mázolni, főleg kültéren a tűző napon. Egyrészt körülményesebb szép eredményt elérni, másrészt a szervezetünket is jobban megviseli a munka. De mit csináljunk, ha szorít a határidő és nem várhatjuk meg, amíg hűvösebbre fordul az időjárás? Készüljünk fel okosan, és védjük ki a hibalehetőségeket!
Mindenre van megoldás
Természetesen a legjobb, ha kánikula idején nem kezdünk bele kivitelezési-, felújítási munkákba, de számos esetben elkerülhetetlen, hogy mégis dolgoznunk kelljen. Bár valóban nehezebb tökéletes eredményt elérni, de ne essünk kétségbe, hiszen mindenre van megoldás! Podmaniczki “Szobafestő” Attilát, a Poli-Farbe alkalmazástechnikusát kérdeztük, mire kell figyelni, ha lakásfestésbe, vakolásba vagy lazúrozásba kell kezdenünk még a nyáron.
1. Lakásfestés beltéren
Siessünk a festést előkészítő tennivalókkal! Már 25 °C felett is gyorsabban köt és szárad minden vizes bázisú anyag, így a glettanyag is. Ezért a szakember azt tanácsolja, hogy egyszerre mindig csak kisebb mennyiségű glettet keverjünk be, hisz ilyenkor a simítóanyag gyorsan megköt, felhordásra nem lesz alkalmas. Így nem kell bosszankodni a kárba veszett anyag miatt.
A festéssel is iparkodni kell a nagy melegben, mert ilyenkor - ahogy a mesterek mondják - „gyorsabban húz” a festék. „Lendületes, hosszú húzásokkal fessük a falakat és legyen bőven festék a hengeren vagy az ecseten. Így elkerüljük az egyik tipikus hibát, hogy szálkás, sufnis (csíkos, foltos) lesz a festett falfelület” - tanácsolja Podmaniczki Attila. Nagy melegben hígíthatjuk is a festéket a maximális hígítási értékig (sohasem tovább, mert az már minőségromláshoz vezethet). A festék javasolt hígítási arányát a dobozon olvasható utasítás szerint kövessük.
Ha festés előtt el kell távolítanunk a régi tapétát, ne csak egyszer-kétszer kenjük át a felületet az eltávolító adalékkal - mint ahogy hűvösebb időben tennénk -, mert az nem lesz elég! Legalább ötször-hatszor menjünk át a felületen, mielőtt nekikezdünk a spaklizásnak. A művelet akár 30-40 percig is eltarthat, így a szer addig is kifejti hatását. Közben kerüljük a szellőztetést, hiszen az szárít és ellenünk dolgozik.
Egy másik egyszerű, de rendkívül hatásos trükk, ha közvetlen festés előtt felmossuk a padlót. Ez növeli a helyiségben a páratartalmat és így lassabban szárad a festék, nyerünk egy kis plusz időt. Akármilyen meleg van, festés közben ne szellőztessünk, ne nyissunk ajtókat, ablakokat és ne használjunk ventilátort! Bár hívogató a kellemes huzatban dolgozni, de ezzel is gyorsítjuk a festék száradását munka közben. Amikor kész vagyunk egy helyiséggel, akkor persze már jöhet a huzat és a ventilátor, hiszen a falak száradásakor már nagy segítség.
2. Külső vakolás
Ha nagy meleg várható, igyekezzünk a vakolást már hajnalban elkezdeni, és délelőttre végezni egy réteggel. Késő délután folytathatjuk a munkát. A forróságban ugyanis olyan gyorsan megköt a vakolat, hogy lehetetlen eldolgozni az összefüggő felületet. Alapszabály, hogy mindig árnyékban lévő külső falfelületen dolgozzunk és nem a már felhevült, felforrósodott falakon. Nézzük meg a ház tájolását és a Nap előtt haladjunk, mert ha már órákig tűzte a felületet, akkor még sokáig lesz jóval melegebb a levegő hőmérsékleténél. Az ügyes mester trükkje: vakolás előtt akár át is locsolhatjuk a külső falakat. Ez lehűti a mikrokörnyezetet pár fokkal.
Munka közben ne csak a felületekre és az anyagokra figyeljünk oda, hanem a saját testi épségünkre is! Mindig viseljünk kalapot, sapkát kültéren. Ne felejtsünk el elegendő folyadékot - lehetőleg vizet - magunkhoz venni és időnként pihenjünk, tartsunk szünetet, üljünk árnyékba. Az arcunkat, nyakunkat, kezünket kenjük be magas faktorszámú napvédő krémmel. Ha többen dolgozunk egyszerre, és van kültéri és beltéri munka is, akkor mindenképpen váltsuk egymást.
3. Lazúrozás kültéren
Alapszabály itt is, hogy csak árnyékban lévő felületen dolgozzunk, a Nap előtt haladva. Nagyon fontos, hogy felforrósodott felületre nem szabad kenni a lazúrt, mert eredménytelen lesz a munkánk. Vizes bázisú lazúrral lehetőleg csak a kora reggeli órákban dolgozzunk, mert nagyon gyorsan, akár 20 perc alatt is megszáradhat a nagy melegben, így nem lehet vele szépen dolgozni. Összehasonlításképpen az oldószeres festékeknél a száradási idő ilyenkor 2-3 óra.
Amennyiben a munkát nem tudjuk a reggeli órákra időzíteni, használjunk lassabban száradó oldószeres festéket, és nyugodtan menjünk el a maximális hígítási határértékig (5-10%), hogy ne legyen szálkás, csíkos a húzott felület. Mázolásnál, lazúrozásnál hosszú, lendületes húzásokkal dolgozzunk. Nem ördöngösség tehát a nyári nagy melegben sem belevágni az otthonunk szépítésébe, csak néhány szabályra kell odafigyelni, és nem fog ki rajtunk az időjárás!