Nem ciki a póthaj

Manapság nem divat a paróka. A póthajak és a hajhosszabbítás viszont egyre elterjedtebb a hölgyek körében. A műhaj megítélése a történelem során folyton változott.
Már az ókori egyiptomiak is viseltek parókákat. Náluk a haj a rangot és a származást jelképezte. A férfiak és a nők haja szinte egyforma volt. Különböző fonási és csomózási technikákkal alakították ki frizurájukat. Kleopátra hajformája igencsak divatosnak számított.
A barokk első felében a hajviseletre nagy hatást gyakorolt az öltözködés, hiszen Stuart Mária divatba hozta a felfelé magasodó gallért, később pedig a Medici-gallér (csipkés szélű) hódított. Ezeket a férfiak és a nők is egyaránt viselték, így hajuk hosszúsága megrövidült. Előszeretettel használtak póthajakat. XIV. Lajos korában azonban ismét nagyot fordult a világ és előtérbe kerültek a parókák, melyek a társadalmi hovatartozást voltak hivatottak tükrözni. Eleinte csak a lapos, laza viselet terjedt el, később pedig az egyre magasodó darabok váltak közkedvelté.
A rokokó kor a barokk stílusra jellemző divatot is túlszárnyalva megteremtette a valóban égig érő hajkoronák fénykorát. A hajkölteményeket drótvázakkal támasztották alá, s olyan díszekkel koronázták meg, mint például az élő madaras kalitka. Sajnos, e vendéghajak meggátolták a fejbőr rendes tisztítását, ennek következtében tetvek és még patkányok is beköltöztek a műremekekbe.
Az 1960-70-es években is meglepően sok hölgy viselt parókát illetve póthajat. Sokan levágatták saját hajukat, felfűzték , s rövid bozontjukhoz lófarokként csatolták. Így mikor akarták, rövid hajuk volt, ha akarták hosszú.
Napjainkban a paróka inkább a farsangi vagy szilveszteri bulik kelléke. Sokan azonban mégis a póthaj mellett döntenek. Hazánkban többféle vendéghaj típusból választhatunk – mint európai, ázsiai, indiai. Az európai hölgyeknek legmegfelelőbb az európai haj választása, hiszen ennek szerkezete egyezik velük inkább. Ha e megoldás mellett döntünk érdemes utánajárni, hogy honnan származik a választott haj, van-e rá garancia illetve – ha módunkban áll- milyen eljárással kezelték. Hiszen a minőség nem a származásától függ.
Oldalak
