A veserák 5 legfontosabb tünete - Innen ismerheted fel
Mutatjuk, mikre kell figyelni.
A veserák legfontosabb tünetei
Az összes rosszindulatú daganat 2-3%-a érinti a vesét. A veserákoknak három különféle típusa van: a világossejtes veserák, a pyelon-tumorok, illetve a szarkómák. Elsősorban hasi ultrahanggal, illetve hasi CT-vel diagnosztizálják; speciális, szűrés céljából is végezhető vérvizsgálat nem létezik. Mutatjuk, milyen tünetek esetén érdemes gyanakodni a halálos kórra!
Véres vizelet
Bár a véres vizelet valamilyen egyszerű fertőzésre, gyulladásra is felhívhatja a figyelmet, vagyis nem jelenti rögtön azt, hogy biztosan rákosak vagyunk, érdemes gyanakodni: felmérések kimutatták, hogy a daganatos betegek 40-50%-ánál jelen van ez a szimptóma. Mi azt javasoljuk, hogy azonnal fordulj orvoshoz, ha ezt a tünetet tapasztalod.
Alsó háti fájdalom
A hátfájdalom nem csupán a rossz tartás vagy a sok ülés miatt alakulhat ki, a veserák egyik tünete is lehet. Általában a kései stádiumban bukkan fel, amikor már nagy a daganat; lehet tompa vagy éles, és jellemzően a hát alsó részében érezhetjük. Ha nem múlik a kín, érdemes mihamarabb időpontot kérni az orvosunkhoz.
Csomó a hasban, a háton vagy az oldaladon
A hasi, háti részen, esetleg az oldalunkon feltűnő csomó is utalhat veserákra; a baj az, hogy a csomókat általában csak akkor lehet észrevenni, ha a rák már nem kezdeti stádiumban van - addig szinte láthatatlanok. Amikor kitapinthatóak, az orvos biopsziát végez, hogy biztos legyen a diagnózisban.
Állandó fáradtság
A fáradtság a különböző ráktípusok leggyakoribb szimptómája, így a vesedaganatokra is jellemző. Erőssége nem attól függ, mennyit alszik a páciens, mennyit sportolt, vagy mennyire van kimerülve: az energiaszegénység állandó, és nem segít rajta a pihenés sem. A kimerültség leggyakoribb oka egyébként a kórral együtt járó vérszegénység: ilyenkor a vörösvérsejt felszínén lévő hemoglobin száma alacsony, ez pedig oxigénhiányos állapotot idéz elő, és energiaszegénnyé tesz.
Hirtelen fogyás
A veserákosok 28%-a nagy súlymennyiséget ad le a betegség miatt. Ennek az az oka, hogy a tumor elkezd terjedni a testben, és vonja el az energiát, a tápanyagot, illetve meggátolja a szervek egészséges működését. Ilyenkor az étvágy is szűnik, a páciens nem kíván semmit, van, hogy egész nap csak csipeget.
Összeszedtük a legfontosabbakat!