Vedd komolyan! A depresszió típusai és tünetei
A depresszió egy igen változatos formában megjelenő, sokarcú állapot. A szakirodalom többféle típusát különbözteti meg, amelyeknél a tünetek és ezek súlyossága is jelentősen különbözhet egymástól. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy bármelyik tüneteit is észleljük magunkon vagy a hozzánk közel állókon, mindenképpen forduljunk szakemberhez a problémával.
Major depresszív zavar
A depressziós állapotok legsúlyosabbikáról akkor beszélhetünk, ha valaki két hetet meghaladóan fásult, csüggedt, levert, motiválatlan és kedvetlenségéhez fáradékonyság, álmatlanság vagy aluszékonyság, ingerült vagy szorongó állapot, az összpontosítás, a koncentráció hiánya, önértékelési zavarok, komoly döntésképtelenség, bűntudat, a feleslegesség és reménytelenség érzése, halállal kapcsolatos gondolatok, súlyosabb esetben öngyilkossági kísérletek társulnak. Fizikai szinten fejfájás, az emésztés zavarai, megváltozott (csökkent vagy felfokozott) étvágy és lassú, töredezett mozgás jellemzik ezt az állapotot.
Disztímia
A disztímiát hosszabb időn, akár éveken át tartó levertség, kedvetlenség és szomorúság jellemzi. Bár az ettől szenvedők fáradtságot, álmatlanságot és étvágytalanságot is érezhetnek, ezek a tünetek nem olyan súlyosak, hogy az érintetteket teljesen meggátolják mindennapi életvitelükben, a külvilág elvárásainak való megfelelésben, ám közérzetüket mégis jelentősen rontják és megakadályozzák őket a képességeiknek megfelelő teljesítményben.
Bipoláris zavar
Míg a depressziós időszakban a lehangoltság és levertség, illetve ezek kapcsolódó tünetei jelennek meg, addig a mániás epizódokat a kitörő jókedv, felfokozott hangulat, boldogság, pozitív, a valóságnak nem megfelelő önkép, tettrekészség jellemzi. Ebben az időszakban az érintettek energikusak, aktívak, rózsaszín szemüvegen keresztül látják a világot, így a valós veszélyek is elkerülik a figyelmüket, és az önveszélyeztető viselkedés különböző formái jelennek meg náluk.
Szülés utáni depresszió
A szülést követően néhány nappal vagy hónappal kialakuló depresszió során az újdonsült anyák szomorúságot, magányérzetet, reménytelenséget, zavartságot éreznek, az újszülött bántalmazásával kapcsolatos félelmek kínozzák őket, nem igazán sikerül kapcsolatot kialakítaniuk a gyermekükkel, bűntudat gyötri őket, attól tartanak, nem képesek megfelelni a hagyományos anyai szerepeknek.
Szezonális depresszió
A téli napfényhiány egyeseket rosszabbul érint, náluk jelenik meg a szezonális depresszió, amelyre a szomorúság, kedvetlenség, a társas kapcsolatok leépülése, néha szorongás, ingerlékenység és súlygyarapodás jellemző.
Atipikus depresszió
A depresszió e kevésbé ismert típusára túlevés, túlalvás, az ezek következtében kialakuló súlygyarapodás és a végtagokban jelentkező nehézségérzet jellemző.