Egészség

Az infektológus jóslata szerint a jövő héten újra megnő a fertőzöttek száma

Pusztai Erzsébet azt mondta, csodának kellene történnie ahhoz, hogy a hétvégi terasznyitás után ne emelkedjen a koronavírus-fertőzöttek száma, elsősorban a fiatalok körében.

Pusztai Erzsébet felszólalt a nyitás ellen

Pusztai Erzsébet egészségügyi szakértő, infektológus úgy gondolja, hogy az elmúlt időszakban tapasztalt csökkenés a koronavírushoz köthető számokban nem az oltásoknak, hanem az eddigi szigorú korlátozásoknak köszönhető. Az ATV Start című műsorának vendégeként arról beszélt, hogy a járvány kezelését nem a beoltottak számához, hanem a védtelenekéhez, a fertőzési lehetőségekhez kell igazítani. „A laboratóriumnak számító Ausztriában ez történik” – mutatott rá.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, négymillió beoltottnál újabb enyhítéseket ígér a kormány: megnyitják a szolgáltatások széles körét azok előtt, akiknek van védettségi igazolványuk. Orbán Viktor korábban azt mondta, szerdán-csütörtökön elérhetjük ezt a számot, ám jelen állás szerint eddig 3 774 221 embert oltottak be Magyarországon (ez a magyar lakosság 38 százaléka), közülük pedig 1 773 900-an már a második adag vakcinát is megkapták. A kormányzati portálon szerdán azt írták, a járvány harmadik hulláma tetőzött, de a brit vírusmutáns továbbra is terjed, ezért a védelmi intézkedések betartása változatlanul fontos.

Az egészségügyi szakértő szerint – mivel a vírus továbbra is itt van, és ahol nagy a közelség illetve a kontaktusszám, ott terjed – a hétvégi terasznyitásos jeleneteket látva csodának kellene történnie ahhoz, hogy ne nőjön meg újra a fertőzöttek száma, és elsősorban a fiatalok között. Álláspontja szerint ugyanis sokkal szigorúbb szabályozásra lenne szükség a teraszok megnyitásához, és ahhoz, hogy a hétvégihez hasonló – és terjesztési szempontból a legveszélyesebb – tömeges gyülekezést el lehessen kerülni. A szakértő egyébként úgy véli, nem is feltétlenül kell három hetet várni a számok emelkedésére, így ő már a jövő heti adatokat is „szorongva” fogja figyelemmel követni.

Pusztai szerint úgy lehetne megakadályozni, hogy az emberek azt gondolják, hogy vége a járványnak, és kimenjenek a teraszokra, ha a székesfehérvári kórház főigazgatójának példáját követve a többi intézményvezető is felszólalna és elmondaná, mi is a helyzet valójában a kórházakban. A valósággal szembesülve pedig többen vállalnák az oltást is, amire a fiataloknak is nagy szüksége van. Ugyanis – mint arra rámutatott – a most hódító vírusváltozatok már az egészségesekre és a fiatalokra is nagy veszélyt jelentenek.

A védettségi igazolványról, és arról, a kormány ehhez kötne egyes szolgáltatásokat elmondta: „a vírus nem fogad szót kormányrendeleteknek”. Pusztai szerint nem szabad elfelejteni, hogy olyanok is megkapták már a kártyát, akik még csak az első oltáson vannak túl, náluk viszont egyáltalán nem biztos, hogy kialakult a megfelelő védettség, nem beszélve arról, hogy a vírust továbbra is terjeszthetik.

A teljes beszélgetést itt tudod megnézni:

Bucsi László, a székesfehérvári megyei kórház igazgatója tart attól, hogy Magyarországon kitörhet a járvány újabb hulláma.

Leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Egészség
Sztárok
Egy évtized után befejeződik az Elviszlek magammal című műsor, melyben D. Tóth Kriszta egy autó volánja mögött ülve faggatta aktuális vendégeit magánéleti és szakmai kérdésekről.
Lifestyle
A koronavírus-járvány felmérhetetlenül nagy hatást gyakorolt a társadalomra: a Great Lockdown idején az életünk fenekestül felfordult, és bonyolult - sok esetben feleslegesnek vagy túlzónak gondolt...
Lifestyle
Sztárok
Gyógyíthatatlan betegségben, a demencia egyik formájában szenved Bruce Willis, emiatt pedig jó ideje teljesen visszavonult a nyilvánosságtól, lányai viszont most olyan képet osztottak meg róla,...
Sztárok
A közkedvelt rádiós fontos témát karolt fel az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon, egyöntetű elismerést kiváltva követőtáborából.
Utazás
A kevesebb csomag nagyobb szabadsággal járhat, de ha be szeretnénk férni csak egy kézipoggyászba, le kell mondanunk róla, hogy felkészüljünk minden “mi van, ha” esetre.